Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ podnosi kapitał zakładowy

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podczas inauguracji Grupy w czasie targów MSPO 2014. Fot. Defence24.pl.
Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podczas inauguracji Grupy w czasie targów MSPO 2014. Fot. Defence24.pl.

Władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdecydowały o podwyższeniu kapitału akcyjnego o więcej, niż 74 mln zł. 

Decyzja o podwyższeniu kapitału akcyjnego została podjęta przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGZ w piątek 8 maja. Dodatkowe fundusze mają być wykorzystane między innymi na finansowanie wcześniej rozpoczętych projektów inwestycyjnych, w tym w spółkach PIT-RADWAR, Mesko oraz OBRUM.

W ramach kwoty 74 mln zł część funduszy, bo 32 mln zł trafi do spółki Mesko Pionki, w celu sfinansowania modernizacji produkcji prochu i amunicji. PGZ podkreśla, że głównym celem przedsięwzięcia jest zapewnienie zdolności do dostaw podstawowych elementów używanych przy wytwarzaniu amunicji przez krajowy przemysł, przy założeniu utrzymania parametrów jakościowych, czasu realizacji zamówień i kosztów zgodnie z wymogami Wojska Polskiego.

Dokończymy projekty istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, które rozpoczęły się zanim jeszcze formalnie powstał PGZ

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski podkreślił, że dodatkowe środki pozwolą między innymi na ukończenie prac ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju, rozpoczętych jeszcze przed powstaniem Grupy. Zaznaczył, że projekt rozbudowy i modernizacji produkcji w spółce Mesko Pionki ma na celu umożliwienie dostaw amunicji "najwyższej jakości" dla Sił Zbrojnych RP.

 • pgz
Reklama

Komentarze (10)

 1. Piotr Kraczkowski

  No a co z polskim grafenem? Media podawały, że został włączony do polskiej zbrojeniówki.

  1. bender

   Demokratyczny parlament Iraku jest jak nasz demokratyczny parlament - realizuje interesy wąskiej grupy wyborców, w tym wypadku szyitów powiązanych z Iranem. Na szczęście uchwała parlamentu nie ma mocy wiążącej, ta prerogatywa jest w rękach głowy rządu. Gdyby rząd poprosiłby ich, żeby sobie poszli, to pewnie tak by zrobili. Tylko co wtedy z Irakiem? Powstanie państwo kurdyjskie a resztę ziem do sąsiadów?

  2. Davien

   Doprawdy? No popatrz to Syria napadła na Izrael w 1967 i 1973 i ciagle sa w stanie wojny wyłacznie z winy Syrii USA atakuje jedyne terrorystów z ISIS i al Kaidy więc znowu okazało się żeś zwykły obrońca podrzynaczy gardeł n rosyjskim pasku:) Rosja nikogo w Syrii nie broni, razem z Turcja podzieliły kraj .

  3. Davien

   USA nawet w Libii nie ma jest za to Rosja, ta sama Rosja co w Syrii pod pozorem walk z terroryzmem morduje cywili w miastach, W Iranie też USA nie działa, w Afgnistanie to wy w latach 1979-89 mordowaliscie bez opamietania a obecnie jak USA i Sojusz Pólnocny obaliły bandziorów talibskich to sprzedajecie talibom broń. Do Iraku Rosjan na szczęście nie wpuszczono:)

 2. cywil

  oj ! musi być kiepsko z HSJ skoro na tym Potworze reklamują kłódki, które w Biedronce są po 5 zł A dla Dąbrowskiego dzień bez kitu i lansu w mediach to ciągle jest dzień stracony

  1. bender

   Historia Chin jest o wiele bardziej krwawa i skomplikowana niż nam tu prezentujesz. Dałeś się oszukać potomkom Sun Tzu, czy też celowo wprowadzasz nas w błąd realizując interesy Chińczyków?

 3. Wojak

  "Pionki mają szansę na modernizację i rozbudowę fabryki prochu. Wczoraj w Radomiu podpisano kontrakt pomiędzy MESKO S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. W sumie kontrakt opiewa na 240 mln zł. Ponad 40 mln ma trafić do Pionek z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców" to jest część artykułu z przed 5 miesięcy w którym mowa o inwestycji w fabrykę prochu. "W ramach kwoty 74 mln zł część funduszy, bo 32 mln zł trafi do spółki Mesko Pionki, w celu sfinansowania modernizacji produkcji prochu i amunicji" - myślałem, że na to już dostali. Taka własna inicjatywa?? To już nie wyciąga się ręki po więcej do Skarbu Państwa??

  1. USS_Missouri

   Do Pionek trafi 44, 7 mln złotych. Pieniądze te są wynikiem porozumienia z Ministerstwem Skarbu Państwa i Polskiego Holdingu Obronnego z dnia czwartego grudnia 2014 roku. Z kolei te 32 mln złotych to jakaś pomyłka, chociaż nawet na stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest taki komunikat.....

  2. Ech

   Jesli jestes Davien Polakiem - to z punktu widznia Polski - nie ma takego kraju. My go nie uznajmy. Jesli jestes nawet amerykaninem to podobnie. Nie ma kraju o ktrom mowisz. CHyba ze jestes z Haiti. To wtedy dla Ciebie jest :)

  3. ...

   przeciez to USa uznalo CHiny Ludowe jako jedyne Chiny w ONZ.

 4. Piotr Kraczkowski

  Rzeczpospolita podała, że polski grafen został włączony do PGZ. Teraz Duda zarzucił w debacie prezydenckiej, że przez PO grafen uciekł z Polski do GB. Wygląda na to, że grafen, który ze zbrojeniówką nie miał nic wspólnego, został zmuszony do podporządkowania się PGZ, aby zyski z grafenu finansowały takie afery jak podwozie dla Krabów przez 10 lat. Wygląda na to, że właściciele patentów na grafen nie ulegli ostatecznie presji i uciekli do GB. ___Czy ktoś zna tą sprawę bliżej?

 5. INKA

  Kolejna ściema dla uspokojenia naiwnych. Przecież pieniążki muszą zostać w kieszeniach Prezesa i Dyrektorów oraz pozostałej świty PGZ! Jakich ważnych prac? Oprócz wojny polsko - polskiej, to nic się nie dzieje na rynku zbrojeniowym. Jedyne co ostatnio zauważyłam, to generałowie którzy naprawdę wiedzą co to znaczy: "Bóg, Honor, Ojczyzna" i mogli by "uzdrowić" choć troszeczkę naszą zbrojeniówkę, zostają usuwani z szeregów, bo są nie wygodni albo też są zbyt uczciwi i nie mieści im się w głowie branie łapówek.

 6. dosyć tego.

  Kto wreszcie weżmie bat,...i rozgoni to całe towarzystwo ,nic nie produkowania za ogromne pieniądze.! Kiedy ten cyrk się skonczy .?

 7. pacodegen

  A kiedy wreszcie zniknie PHO? Co do diabła w tym naszym kochanym kraju się wyrabia?!?! Skandal!!!

 8. Zerd

  Może nie na temat i słusznie zarzucicie mi o czepianie się, ale na wieży przymocowana jest skrzynka na wycior rodem z T-55. Wygląda okropnie, podobnie jak cała wieża. Czy HSW nie może zatrudnić jakiejś zewnętrznej firmy designerskiej, by optycznie poprawiła produkt? Moździerz technicznie dobry, ale nawet na tak specyficznym rynku gdzie raczej mało dba się o wygląd razi po oczach. Oczywiście każdy ma swoje gusta, ale HSW nie chce chyba przodować w szpetocie swych skąd inąd dobrych produktów.

  1. szyszka

   oj zgadzam się zgadzam konieczne jest poparcie jakoscy w miare nowoczesnym wyglądem inaczej nikt nie będzie zainteresowany zakupem

  2. Kpok

   Już nie macie się do czego innego przyczepić? To jest broń, to ma być skuteczne a nieładnie wyglądać. PL-01 CONCEPT wygląda super... i nic poza tym.

 9. Wojmił

  od prawie 5 lat już mamy do czynienia z festiwalem przekształceń, zmiany stanowisk, połączeń, reorganizacji, zmian struktury, żonglowania kapitałami... a efektów w postaci nowego uzbrojenia na światowym poziomie brak...

 10. Generau

  Wiele się słyszy o PGZ , ZBO , UHV RCO, CIU, ŁTF,KÓS , ĘDB . Chciałbym zapytać , czy te firmy w ogóle coś produkują dla polskiej armii? Bo jakoś nie widać i nie słychać . Bez przerwy jakieś restrukturyzacje , holdingi , umowy , zjednoczenia i konsorcja , a efekt gówniany lub wcale go nie ma . Już tym rzygam .

Reklama