Przemysł Zbrojeniowy

PGZ chce sięgnąć po środki europejskie na inwestycje [Defence24 TV]

– Uzyskaliśmy od firmy audytorskiej potwierdzenie naszego wyniku finansowego skonsolidowanego całej Grupy. Ten wynik wynosi 37,4 mln zł na plusie i jest to wynik znacznie lepszy od wyniku roku 2017 i roku 2016. Różnica na plus wynosi ponad 150 mln zł – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Prezes PGZ Witold Słowik.

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak mówił podczas otwarcia Defence24 Day, iż „zanotowany zysk PGZ za 2018 rok wyniósł 37,4 mln zł. Wynik ten jest lepszy o 151 mln w porównaniu z rokiem 2017 i lepszy o 141 mln w porównaniu z rokiem 2016”.

Prezes PGZ w rozmowie z Defence24 TV dodał, że również porównanie I kwartału roku 2019 do I kwartału roku 2018 wypada zdecydowanie korzystnie. „Wszystkie wskaźniki się radykalnie poprawiły” - stwierdził. W tym roku w skali całej grupy odnotowano w czasie pierwszych trzech miesięcy wynik dodatni, natomiast w 2018 r. – stratę. „Mówimy o wyniku skumulowanym, nie skonsolidowanym” - zaznaczył.  

Witold Słowik mówił też o potrzebie skierowania do Grupy PGZ dodatkowych środków finansowych w celu modernizacji szeregu zakładów, np. w kierunku budowy lub odtworzenia kompetencji produkcji prochów wielobazowych. Podtrzymał postulat dokapitalizowania PGZ. Dodał, że Polska Grupa Zbrojeniowa szuka również środków z innych źródeł. Prowadzone są m.in. rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dotyczące możliwości skorzystania z tzw. „Planu Junckera”, czyli Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych. Spółka rozważa też możliwość emisji obligacji.

Prezes Słowik mówił też o możliwości skorzystania z finansowania w ramach programów Unii Europejskiej, przygotowywanych specjalnie z myślą o branży obronnej. „Myślimy na temat środków unijnych, grantowych, w szczególności w następnej perspektywie, z programu obronnego. Na pewno taki fundusz powstanie” – podkreślił. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.