Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patria podbija kraj Kwitnącej Wiśni

Transporter opancerzony AMV XP. Fot. Patria.
Transporter opancerzony AMV XP. Fot. Patria.

Patria Oy, producent dobrze znanych w Polsce, kołowych wozów bojowych 8x8 rodziny AMV poinformował 9 grudnia 2022 o wygranej w przetargu na nowe kołowe wozy bojowe dla Lądowych Sił Samoobrony Japonii (JGSDF - Japanese Ground Self Defence Forces).

Reklama

Według komunikatu Ministerstwo Obrony Japonii, ogłosiło wybranie wozu AMV XP w programie WAPC (Wheeled Armored Personell Carrier), którego celem jest zastąpienie do tej pory używanych, kołowych transporterów opancerzonych Typ 96.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jaką ilość AMV XP zamierzają kupić Japończycy, ani jaka kwota wchodzi w grę.

Typ 96, który ma zostać wycofany, to wdrożony w roku 1996 kołowy wóz opancerzony 8x8 w ilości 365 sztuk dla Japońskich Lądowych Sił Samoobrony. Wóz ten ma masę 14,6 ton i jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Mitsubishi 6D40 o mocy 360KM, rozpędzającym wóz 100 km/h, zapewniając zasięg operacyjny wynoszący 500 km. Poziom osłony pancernej nie jest znany, lecz można podejrzewać że nie odbiega od innych konstrukcji o podobnej masie. Załogę wozu stanowią dwaj żołnierze, w przedziale desantowym mieści się ośmiu żołnierzy. Uzbrojenie stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kaliber 12,7 mm lub granatnik maszynowy Typ 96 kaliber 40 mm.

AMV XP to ulepszony wariant znanego w Polsce pod nazwą Rosomak, wozu AMV. Otrzymał silnik o mocy około 600KM, wzmocnione zawieszenie i poprawione opancerzenie. AMV XP może występować w różnych konfiguracjach dzięki modułowej konstrukcji, jak kołowy transporter opancerzony, kołowy bojowy wóz piechoty, wóz dowodzenia, wóz ewakuacji medycznej itp.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Filemon19

  Podsumowując patria AMV XP to 4$ mln sztuka za golasa. Rosomak w wersji bazowej czyli koło zapasowe w opcji to 1$mln sztuka Czyli Extra jak na biedny kraj

 2. Craig

  Dlaczego polski rząd nie uwarunkował przystąpienia Finlandii do NATO korzystnymi umowami polskiej zbrojeniówki z Patria OY ? Kapitał ma narodowość, i to co od 10 lat jest niemożliwe stałoby się w jeden miesiąc możliwe. Duży błąd, MSZ powinien takie "problemy" monitorować. Piszę o "Rosomak syndrome".

  1. Szwejk85/87

   Nasz rząd tak ostro patriotycznie walczy żeby wstać z kolan, że nie ma czasu zajmować się drobiazgami.

  2. MaxShuPL

   Podobno to RoZja wstała z kolan tyle, że bez odrywania łokci od podłoża. Pytanie co RoZja na tych kolanach tam robiła?

  3. Jan24

   Oni nas tylko wykorzystali. Mała firma testowała na nas sprzęt w Afganistanie. Możemy z Koreą lepsze produkować olać Finów.

 3. Orthodoks

  Trzeba w te pędy ostrzec Japońców, by nie dali się zrobić w bambuko jak my.

 4. Pucin:)

  O ile pamiętam umowa licencyjna na wersję XP został szumnie zawarta w listopadzie 2019 r. na MSPO 2019. I co dalej koreańskie produkty KTO 8*8???? :) Ale nic nie wyszło, bo ktoś powiedział to nie polityczne uwalić Rosomaka SA!!!!!!! :0

 5. Pucin:)

  Panie redaktorze a co z tym "Wiceminister Małecki podkreślił też, że w listopadzie 2019 roku spółka Rosomak S.A. pozyskała na mocy zawartej umowy prawa do produkcji nowej wersji rodziny tych pojazdów — Rosomak XP." - (...) "Spółka Rosomak SA uzyskała licencję na transportery w nowej wersji Rosomak XP, prowadzi też "zaawansowane" negocjacje w sprawie wydłużenia umowy na produkcję KTO poza 2023 rok - poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki w odpowiedzi na interpelację posła Stanisława Tyszki (PSL-Kukiz'15)." - artykuł D24 - pt. "Rosomaki dłużej w produkcji. Nowa wersja." - 14.05.202 r. i działaniami ministra MB w 2022 w sierpniu w Koreii? :)

 6. Artem

  Bardzo trafna uwaga, chociaż wizerunkowo byłoby to ryzykowne no i nasz premier czuje mietę do Sanny...

Reklama