Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PAS19: Serbski H145M z pełnym uzbrojeniem

Dobrze widoczna głowica optoelektroniczna oraz sensory i wyrzutnie systemu samoobrony. Fot. J.Sabak
Dobrze widoczna głowica optoelektroniczna oraz sensory i wyrzutnie systemu samoobrony. Fot. J.Sabak

Podczas Paris Air Show 2019 koncern Airbus Helicopters zaprezentował lekki śmigłowiec H145M wyposażony w system samoobrony, osłony balistyczne i uzbrojenie podwieszane obsługiwane systemem HForce. Jest to pierwsza z czterech uzbrojonych maszyn tego typu przeznaczonych dla Serbii.

Serbia jest jednym z pierwszych użytkowników H145M wyposażonych w nowy, modułowy system HForce, zarządzający uzbrojeniem i systemami celowniczo-obserwacyjnymi. Można go stosować we wszystkich typach maszyn produkowanych przez Airbus Helicopters. W Paryżu zaprezentowano również jednosilnikowy H125 z takim wyposażeniem.

image
Szeroka gama uzbrojenia H145M w wersji serbskiej z systemem HForce. Fot. J.Sabak

Śmigłowce H145M przeznaczone dla Serbii to dziewięć maszyn, z których sześć przeznaczonych jest dla sił zbrojnych, a trzy dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystkie wyposażone są w optoelektroniczne systemy obserwacyjne sterowane przez system HForce, ale tylko cztery z maszyn wojskowych mają przenosić uzbrojenie. Jest to szeroka gama pocisków niekierowanych i broni lufowej.

Obecna na ekspozycji statycznej maszyna wyposażona została w osłony balistyczne dla załogi oraz system samoobrony złożony z sensorów i wyrzutni środków zakłócających działających w zakresie 360 stopni. Pod częścią dziobową umieszczono głowicę obserwacyjną L-3 Wescam MX-15. Na zewnętrznych pylonach znalazła się wyrzutnia pocisków niekierowanych oraz zasobnik z karabinem maszynowym 7,62 mm. Drugi karabin tego samego kalibru umieszczono w bocznych drzwiach na obrotnicy obsługiwanej przez strzelca pokładowego. Serbia jest pierwszym użytkownikiem maszyn H145M wyposażonych w system HForce, określany jako poziom 2, umożliwiający użycie uzbrojenia niekierowanego. Obecnie trwają prace nad wersją poziom 3, dostosowaną do naprowadzania pocisków kierowanych. W pierwszej kolejności będą to ppk Spike firmy Rafael.

image
Wyrzutnia pocisków rakietowych i ruchomy karabin maszynowy w drzwiach serbskiego H145M. Fot. J. Sabak

H145M to lekki śmigłowiec wojskowy o masie 3,7 tony. Zakupiły go, między innymi, siły specjalne Niemiec oraz marynarki wojennej Tajlandii, jak również zakontraktowany dla sił zbrojnych Serbii i Węgier. Nowoczesna konstrukcja charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC, mocniejszych niż silniki w maszynach EC145/H145, od których H145M się wywodzi.

Komentarze (5)

 1. Buba

  Ciekawe czemu mimo ,że tak blisko są rasiji. Wybrali konkurencję przecież mogli dostać wiekowe mi delikatnie przypudrowane w mińsku.

  1. Smok

   Po pierwsze. Serbia jest wolnym niezależnym państwem i może kupować co chcę i od kogo chcę. Po drugie. Słyszałeś o lekkim bojowym śmigłowcu Mi produkowanym w Rosji? Bo ja nie.

  2. Davien

   H145M panie Smok nie jest śmigłowcem bojowym ale wojskową wersją H145

  3. Marek

   Bo woleli kupić sobie porządny śmigłowiec, którym H145M bez wątpienia jest?

 2. Wot

  Idealny jako następca Mi-2.

 3. Mango

  Po co Rosji ta stara Mangusta? Dostali jej specyfikację techniczną w ,1987. HForce? Osłony balistyczne?

 4. Zawisza_Zielony

  Idealny do zastąpienia MI-2

 5. W3-pl

  Panie Juliuszu. po dyskusji Po defiladzie 3-go Maja Silni w sojuszach, wspierany przez ex-specjalsa, wytaczano tvPoL orgumenty typu "Aptekarskie dawkowanie". Dlaczego tylko 4? z 6-ciu serbskich "gunship" przewidziano do przenoszenia rakiet niekierowanych i broni lufowej. kalibru 7,62mm. Dopiero producent airbus pracuje nad poziomem3 + Spike?? a co wystawiali w Kielcach pod H225M, "DOSTOSOWANE" do nawet exocet??? 7.62 mm...hm. Kowboje z usa PO tym jak stracili jednego z drugim "gunship" AC130, w 1972, mimo jak walili z Wielolufowych rur 20mm-na kolejne, skierowane na Saddama 1991zamontowali sprawdzone Bofors...40mm a nawet haubice 105.mm . I tak starcili jednego , mimo latania tylko w ciemnej nocy. A tak liczyli tylko na optycznie naprowadzane przez wroga armatki p/lot, BEZ potrzeby przelotu nad pozycjami npla. Bo jak , tak jak H....Serbii strzela z bocznych drzwi....no fakt Serbowie wojowali w Europie. Ba , nawet "przestrzelili" przypadkowo , z artylerii, do Bad Radkersburg, w Austrii. A. a nam To airbusy oferowali z nieruchomymi zasobnikami, jak Te dwa na foto hohoho

  1. przypadkowy

   Słyszałeś o kosmodromie w Plesiecku ? Plesieck nie leży koło równika :) No, ale OK, nie będziemy słać większości sond na orbity o dużym nachyleniu do płaszczyzny równika. Swoją drogą, pomysł aby budować kosmodrom kiedy przemysł kosmiczny znajduje się w głębokich powijakach, trudno traktować inaczej niż skok na kasę.

  2. myślenie nie boli

   Powiedz to Norwegom i Szwedom. Najwyraźniej masz nieaktualna wiedzę?