Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Paris Air Show 2015: K-UCAV - południowokoreański bezzałogowy system latający

Makieta pojazdu K-UCAV. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Makieta pojazdu K-UCAV. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Południowokoreańska firma Korea Aerospace Industries zaprezentowała na Paryskim Salonie Lotniczym projekt bezzałogowego statku latającego K-UCAV, nad którym prace trwają od 2008 r.

K-UCAV zaprojektowano z myślą o wykonywaniu zadań związanych z walką powietrzną i atakami na cele naziemne. Producent dość enigmatycznie stwierdza, że pojazd ma się przy tym cechować „wysoką manewrowością i doskonałymi osiągami”. Drugim obszarem potencjalnego wykorzystania są misje rozpoznawcze o wysokim stopniu trudności.

UCAV zaprojektowano tak, by w możliwie największym stopniu zmniejszyć jego wykrywalność – uzbrojenie znajduje się w lukach kadłuba. Pojazd ma być, docelowo, wyposażony w system celowniczy z sensorami elektrooptyczymi i działającymi w podczerwieni oraz cyfrowy system kontroli lotu „fly-by-wire”.

Z danych udostępnionych przez KAI wynika, że maszyna ma mieć rozpiętość 9,1 m, długość 8,4 m, jej prędkość maksymalna ma wynosić Mach 0,85. Pułap maksymalny to 12 000 m, czas lotu ok. 5 godzin, a zasięg 280 km. Masa startowa pojazdu to 4055 kg.

Program tego dużego, bezzałogowego pojazdu powietrznego jest finansowany ze środków własnych producenta.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Trojan

  luki mogą oznaczać miejsca pod spodem..

 2. nomenomen

  To nie ma racji bytu!! uzbrojenie nie może być z przodu bo maszyna będzie ciągnęła w dół!! gdyby zdecydowali się na umieszczenie z tyłu wtedy można było by uzyskac nawet większą wysokość!!

  1. mobile4you

   Gdzie widzisz to uzbrojenie?

 3. Przemo

  Chińczycy pracują nad droną do walk powietrznych "Dark Sword", więc Korea Płd też zaczęła prowadzić swoje badania w tym kierunku, to naturalne.

Reklama