Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pakistan bliski zakupu chińskich okrętów podwodnych. Odpowiedź na rozbudowę indyjskiej floty

Pakistan chce kupić 6 chińskich okrętów podwodnych typu 041 Yuan – fot. US Navy
Pakistan chce kupić 6 chińskich okrętów podwodnych typu 041 Yuan – fot. US Navy

Coraz więcej źródeł informuje o trwających rozmowach pakistańsko- chińskich na temat ewentualnej sprzedaży do Pakistanu sześciu okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym.

Według rosyjskich mediów decyzja Pakistanu ma być próbą zrównoważenia rosnącej w siłę indyjskiej marynarki wojennej. Wskazuje się m.in., że to właśnie zakup chińskich okrętów podwodnych był celem wizyty pakistańskiego ministra obrony Rana Tanveer Hussaina w Pekinie pod koniec 2013 r.

Rozpatrywana jest możliwość zakupu sześciu jednostek typu 041 Yuan (o wyporności 3600 t) lub ich wersji eksportowej S20 (pozbawionej napędu niezależnego od powietrza AIP). Przy czym Chińczycy podkreślają, że budowa modułowa okrętu S20 pozwala na dobudowę AIP w przyszłości, już w czasie eksploatacji okrętów.

Nie ma jeszcze informacji na temat planowanego uzbrojenia, ale wszyscy przypuszczają, że Chiny będą przygotowane do zintegrowania dowolnych systemów na swoich okrętach. Otwarta również pozostaje sprawa miejsca budowy. W czasie pakistańsko – chińskich rozmów prawdopodobnie padła propozycja by okręty powstawały w oparciu o znajdującą się w Pakistanie stocznię Karachi Shipyard & Engineering Works, która już wcześniej realizowała wspólne z Chinami projekty okrętowe.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Neuron

    Nawet Pakistan kupuje Op , a nasza Marynarka się rozbraja ! Nasz OP Orzeł zostaje wyremontowany w Stoczni Marynarki Wojennej i tu niespodzianka - tylko remont dokowy , uzbrojenie jakie posiada - już nie ! On ma tylko być celem dla naszych sojuszników . Reszta OP klasy Koben - brak środków na podtrzymywanie gotowości bojowej uzbrojenia - Torped - BRAWO MWRP ! P.s. Etaty są sprawą priorytetową , a nie bezpieczeństwo kraju !

  2. Jan Zrzędalski

    Ciekawy jestem, czy przypadkiem typ Yuan to nie kolejna inkarnacja nieśmiertelnego projektu 877... Osobna kwestia, to rzeczywista wartość bojowa tego typu sprzętu pochodzenia chińskiego - wszak OP to bardzo zaawansowana broń. I po trzecie - Pakistan kupuje 6 OP, natomiast nasi decydenci myślą, próbują, starają się o 2 OP a wynik wcale nie jest przesądzony

Reklama