Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Oman odpalił pocisk MICA VL z okrętu klasy Khareef

Pocisk VL MICA - fot. MBDA
Pocisk VL MICA - fot. MBDA

Królewska Marynarka Wojenna Omanu przeprowadziła udana próbę odpalenia pocisku rakietowego krótkiego zasięgu MICA VL z korwety „Al Shamikh”. Jest to najnowszy okręt w flocie i pierwsza jednostka klasy Khareef. Po odpaleniu rakieta MICA skutecznie namierzyła i zestrzeliła poruszający się na bardzo małej wysokości cel, imitujący pocisk przeciwokrętowy. 

Strzelanie odbyło się na francuskim poligonie rakietowym Ile du Levant na Morzu Śródziemnym i w obecności specjalistów z Direction Générale de l’Armement – Essais de Missiles. Wynik wskazuje na uzyskanie pełnej gotowości operacyjnej nowego okrętu i jego systemu przeciwlotniczego. Potwierdzono też poprawne zintegrowanie uzbrojenia z okrętowym systemem walki TACTICOS.

Khareef to zaawansowane technologicznie korwety, zbudowane w technologii stealth przez brytyjski koncern BAE Systems. Koszt 3 jednostek tego typy zamówionych przez Oman to ponad 400 milionów funtów. Są to jednostki wielozadaniowe, przygotowane zarówno do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych jak i celów powietrznych. Do ich zadań należy nadzór nad własną, morską strefą ekonomiczną, prowadzenie rozpoznania i operacji poszukiwawczo–ratowniczych oraz udział w operacjach międzynarodowych. W tym również w działaniach antypirackich.

VL MICA jest najnowszą generacją pocisków rakietowych produkcji MBDA, odpalanych z pionowych wyrzutni. Są one dostosowane do użycia zarówno na lądzie jak i na morzu. Pocisk rakietowy VL MICA osiąga prędkość 3 Machów i jest zdolny do zwalczania samolotów i śmigłówców, jak również pocisków manewrujących i pojazdów bezzałogowych na dystansie przekraczającym 10km i pułapie do 9 tysięcy metrów. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama