Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Od 30 do 155 mm. Rozbudowana lufownia HSW [Defence24 TV]

– W tym roku zakończyliśmy podstawowe inwestycje związane z uruchomieniem kompetencji w wytwarzaniu luf od kalibru 30 mm aż do kalibrów 155 mm – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Huty Stalowa Wola S.A.

Prezes HSW dodał, że dziś są wytwarzane wszystkie lufy na potrzeby projektu Rak, czyli moździerzy samobieżnych 120 mm powstających w Hucie, jak i lufy 155 mm do Haubicy Krab. Spółka jest też gotowa do produkcji luf czołgowych. – W dalszym ciągu prowadzimy prace nad zwiększeniem naszej zdolności przerobu, kolejnymi inwestycjami w obszarze obróbki i wytwarzania luf. To są kluczowe kompetencje, które Huta Stalowa Wola chce rozwijać – zaznaczył.

W Hucie Stalowa Wola uruchomiono też, zlokalizowaną w nowej hali, zrobotyzowaną linię produkcyjną, przeznaczoną do spawania korpusów podwozi K9PL do haubic Krab, bojowych wozów piechoty i różnego typu systemów wieżowych.

Komentarze (13)

 1. Dwigatiel

  Brawo, zuchy chłopaki. Możemy klepać własne czołgi, jeszcze tylko fabryka motorów D 1500 KM i do boju.

 2. gady

  A stalowy wsad na wszystkie lufy HSW też produkuje ?

  1. w

   ta część juz dawno została "sprywatyzowana'

 3. Grredo

  Co z Borsukiem? Dlaczego testy i próby trwają tak długo? Jeden z najważniejszych elementów modernizacji wojsk lądowych idzie w ślimaczym tempie. Jeśli brakuje pieniędzy to zwrócić się do ministra. Na muzeum Rydzyka znaleziono siedemdziesiąt milionów to i na ten projekt znajdą dodatkowe 10-20 mln zł. Trzeba podkręcić pracę i przekazać jak najszybciej przynajmniej pluton wozów do testów w jednostce.

 4. Buuuuum bbęc

  Kupili tokarkę z Hiszpanii i sieją propagandę w epoce strzelania na oślep rodem taktyki wojny okopowej ? . Co za ciemnogrod.

  1. Harry 2

   Zaczyna się od maczugi, a kończy na armacie i pocisku programowalnym.

  2. kompetencja w zakresie tapicerki

   chyba że u nas - to odwrotnie :)))

  3. No comment

   Gdyby ów sprzęt działał po wschodniej stronie granicy wtedy byłbyś zadowolony

 5. Lufa

  Muszę przyznać że zdolność w zakresie luf , to na całym świecie , jest coś , jeszcze kwestia jakości tych luf , 88-ka o której ktoś tu wspominał to nie tylko tokarka , to też ludzie , przez całe lata szkoleni w obróbce luf to też odpowiedni materiał , bardzo wysokiej jakości , pożyjemy zobaczymy , Życzę Powodzenia w produkcji .

  1. ledżendery 23 millimeters

   nie podniecaj się, g-no z tego będzie.

 6. Dalej patrzący

  Moim zdaniem HSW powinno zakupić dokumentację i wznowić produkcję Honkera bo to jest auto, które swoją dzielnością terenową bije na głowę na przykład UAZa 469.

  1. Oczko

   Jeśli coś produkować dużo i od podstaw to raczej Autosan albo Ursus. Oba maja moce produkcyjne - bardzo pragną coś produkować. Ale Honker? Raczej nie! W różnych dziedzinach gospodarki praktykuje się ogłaszanie konkursu na opracowanie projektu jakiegoś rozwiązania. Po czym zwycięska firma/zespół studentów jakiejś Politechniki - dostaje po pierwsze całkowity zwrot kosztów opracowania, po drugie najlepszy projekt jest realizowany. Mamy kilka firm motoryzacyjnych, nie mogą wymyślić jakiegoś "polskiego hummera"? Taki Wirus od Conceptu to jak dla mnie jest super. Może po prostu rozwinąć tę konstrukcję?

  2. Dalej patrzący

   Właśnie nasz prosty w budowie i naprawie Honker bije na głowę dzielnością terenową HMMVW.

  3. m p

   Akurat konkretnie na Honkerach się nie znam, ale ogólnie to lekkie pojazdy są bardziej dzielne w terenie. Honker zdaje mi się należy do tych lżejszych, ale chyba kosztem bezpieczeństwa pasażerów. Do tego raczej nie może ciągnąć czegoś ciężkiego. Czyli są to pojazdy innej klasy, których raczej nie powinno się porównywać.

 7. Wawiak

  Niech zrobią projekt 40mm automatu jako przyszłościowego zamiennika dla luf Rośków. Będzie jak znalazł na przyszłość! A przy okazji mamy licencje na 35mm KBA(Notec, Tryton, Hydra) , a skąd mamy lufy?

  1. Marek

   Przecież w ZSSW-30 jest taki patent, że możesz przekonwertować Bushmastera na 40mm, więc o co chodzi?

  2. dropik

   możesz zmienić kaliber ale realnie nikt by poza nami tej amunicji nie będzie używał więc pozostanie to tylko w twoich marzeniach. Amerykanie przejdą na 35/50mm, podobnie pewnie i Niemcy.

  3. Marek

   O przechodzeniu najlepiej rozmawiać dopiero po przejściu. Poza tym broni ktoś opracować 40 milimetrową amunicję we własnym zakresie?

 8. Jestem Za !

  Brawo HSW..własne wysokiej jakości lufy do czołgów..hmm czyżby jednak coś miało powstać ?

 9. zwykły obserwator

  Zdolność wytwarzania luf to jest naprawdę coś. Gratulować! 88mm niemieckie gdzie były produkowane?

 10. Grredo

  Czy to prawda, że MON zwleka z odbiorami Krabów? Moce produkcyjne hsw powinny przyjść na bwp.

  1. Covax

   Borsuk nie zakończył jeszcze testów, najwiekszy "program pancerny w UE (w nato nr. 2 po US)"conajmniej 600 BWP + wozy specjaliatyczne na w/w podwoziu. ślimaczy się i Pan Zając prosi o kase na drugi egzemplarz do testów na D24. Borsuk jest daleko w tyle....najważniejsze jest wspieranie przemysłu i zakupy w USA

  2. mobilny

   Nie zakończył ale dotychczasowe próby m.in. jazda w terenie, pływalność i odporność p.minowa wyszły pozytywnie. Wieża ZSSW jest praktycznie ukonczona. Jeżeli HSW zanotuje spóźnienie to będzie winą MONu. Gdybyś zadał sobie choć trochę trudu i poszukał to wiedzialbyś trochę więcej, coś co wykracza poza te banialuki które wypisujesz. Co do zakupów w USA to pozwól że nie skomentuje ale podpowiem ci byś spojrzał sobie na dotychczasowe i przeanalizował. Brawo HSW. Borsuk to jeden z największych i najpilniejszych programów modernizacji armii. Wielu podobnych tobie t....i chciałoby uwalenia programu Borsuk. Oby politycy nie spaprali

  3. Prezydent trump nie przyjmuje nic nieznaczących "polityków" za darmo. Takie wizyty trzeba suto opłacić,

 11. Harry 2

  " Spółka jest też gotowa do produkcji luf czołgowych." No to... pierwsze kroki do opracowania naszego czołgu już są, nawet gdyby to był składak z gotowców.

 12. planowany do pozyskania po 2032 Fenix

  Proponuję nie zdejmować tego artykułu, za 10 let też będzie aktualny.

 13. Zaq

  Czyli jak się chce i się nie przeszkadza to można brawo HSW jasny punkt w polskiej zbrojeniowce.