Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ochrona przed skażeniami nowej generacji od MASKPOL

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A. opracowało nowe ubranie ochronne, który kompleksowo zabezpiecza przed skażeniem różnego rodzaju bronią masowego rażenia. Konstrukcja ta jest elementem systemu tego typu opracowywanego w ramach realizowanego przez konsorcjum projektu o wewnętrznym kryptonimie ZEUS-2.

Wspomniane przedsięwzięcie dotyczy opracowania mobilnego zestawu do analizy oraz likwidacji skażeń, wspierającego działania kontrterrorystyczne na miejscu zdarzenia CBRN-E. Za jego realizację odpowiedzialne jest konsorcjum, w skład którego wchodzi: Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (lider), Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuki Wojennej, NORDCOM Sp. Z o.o., AMZ Bis Sp. z o.o. oraz PSO MASKPOL S.A.

Umowa o wartości ok. 18,875 mln zł (w tym 1,640 mln zł dla MASKPOL) na realizację tego zadania o numerze DOB-BIO9/01/03/2018 w ramach konkursu nr 9/2018 organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju została zawarta 10 grudnia 2018 roku. Głównym odbiorcą tego systemu ma być Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, a potencjalnie także inne formacje służb mundurowych i wojska.

W ramach projektu „ZEUS-2” MASKPOL jako konsorcjant odpowiedzialny jest za przygotowanie ubrania ochronnego. Charakteryzuje się ono wielowarstwowością  oraz składa z kilku elementów. Wśród nich wymienić można: jednoczęściowy kombinezon ochronny, rękawice ochronne, nakładki ochronne na buty, plecak i komplet bielizny ochronnej. Wszystkie elementy zostały od podstaw zaprojektowane przez projektantów PSO MASKPOL, a następnie poddane szeregom badań i testów laboratoryjnych w celu sprawdzenia ich skuteczności. Według deklaracji twórców cały zestaw ma charakteryzować się wysokim poziomem ochrony, zapewniając bezpieczeństwo działania wykorzystującego go funkcjonariusza w sytuacjach i środowiskach, w których występują skażenia takimi środkami i substancjami jak Soman, VX, Iperyt czy TSP – kwas siarkowy, wodorotlenek sodu, dwusiarczek węgla, metanol.

Wszystkie w/w elementy (oprócz bielizny) wykonane są w układzie dwuwarstwowym. Rolę warstwy zewnętrznej pełni tkanina barierowa o właściwościach olejofobowych, wodoodpornych i trudnopalnych, z kolei rolę warstwy wewnętrznej pełni dzianina filtrosorpcyjna. Dedykowany układ zapewnia użytkownikowi ochronę od negatywnego wpływu otoczenia. Sama bielizna z kolei składa się z bluzy, spodni, skarpet i balaklawy zakładanych pod jednoczęściowy kombinezon z kapturem, który jest uzupełniany przez rękawice funkcje i nakładki na obuwie. Całość dopełniają dodatkowo wybrany model maski przeciwgazowej (MP-5 lub MP-6) oraz etatowe buty.

MASKPOL od dłuższego czasu intensywnie rozwija coraz bogatszą ofertę w zakresie elementów odzieży i wyposażenia ochronnego przed bronią masowego rażenia dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

image
 
image
Kombinezon CBRN. Fot. MASKPOL
image
Bielizna CBRN. Fot. MASKPOL
Reklama

Komentarze (4)

 1. Niedzielny żołnierzyk, ale nie z WOT

  No i git

 2. Tomek72

  Szanowni Państwo - "zarządzaniem kryzysowym" (w cywilu) zajmuję się od połowy lat 90tych - od roku 2000 - "regularnie przerabiamy" - temat EPIDEMII - nawet nie PANDEMII - ale lokalnej EPIDEMII - i 90% tego co zostało "wyprodukowane na papierze" - NIE ZAISTNIAŁO NAWET W DEBACIE PUBLICZNEJ (mam na myśli PROFESJONALNĄ DEBATĘ EPIDEMIOLOGICZNĄ - a nie "demokratyczne bicie piany) ... - przykłady - systemy FILTRACJI i UZDATNIANIA POWIETRZA w samolotach - maski nie są używane w przypadku braku tlenu, ale zaraz po wejściu na pokład, to NIE JEST ani trudne ani nawet drogie (w porównaniu do kosztów wstrzymania lotów) ... inny przykład - "szybkie ozonowanie między zmianami" - teoretycznie możliwe - i OPŁACALNE - policzyliśmy dla różnych zakładów produkcyjnych (branża chemiczna i farmaceutyczna - koszty przestoju versus koszty ozonowania) - i co ? i odnoszę wrażenie, że Tajwan - ponieważ potraktował PANDEMIĘ POWAŻNIE - wygra na niej GOSPODARCZO ...

 3. Xzibit

  Tylko dla policji a co w wojsku jest ?? dalej te kondony typu OP-1 ? Jak się fajnie te grzybkowe guziki zapinało,a jak się fajnie w tym biegało i czołgało za karę.Mundur później można było wykręcać :)

  1. y

   Chłopie, obudź się. OP1 to zostały tylko chyba na historycznych zdjęciach.

  2. posiadacz

   no chyba nie

  3. Ja

   No chyba tak

 4. Rtm

  Bardzo ładne te zdjęcia

Reklama