Przemysł Zbrojeniowy

Nowy pocisk powietrze-ziemia dla chińskich dronów

Chiński BSP CH-5/ Fot. defence.pk
Chiński BSP CH-5/ Fot. defence.pk

Przedsiębiorstwo China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) poinformowało, że jest gotowe do seryjnej produkcji nowej wersji pocisku powietrze-ziemia AR-1. Będzie on przeznaczony głównie dla chińskich bezzałogowców. 

AR-1 jest daleko rozwiniętym pociskiem powietrze-powierzchnia HJ-10. W swej najnowszej wersji AR-1B jest bronią przeznaczoną do niszczenia ruchomych i stacjonarnych celów. Dokonuje tego z wykorzystaniem głowicy przeciwpancernej lub odłamkowej o wadze 43 kg. Pocisk osiąga prędkość Mach 1, a  jego zasięg ma wynosić do 10 km. Naprowadzany jest za pomocą półaktywnego laserowego wskaźnika celu umieszczonego w głowicy, który ma możliwość obserwacji w zakresie ±25° i ma trafiać w cel z dokładnością do 1,5 m przy maksymalnym zasięgu. Zastosowana elektronika pozwala na działanie zarówno w trybie Lock-On Before Launch (zablokowania celu przed odpaleniem) jak i Lock-On After Launch (zablokowania celu po odpaleniu).

Wyraźnie widoczny jest duży skok jakościowy w stosunku do pierwowzoru. Pocisk AR-1B mimo, że osiągał prędkość Mach 1,1, to wskaźnik celu miał możliwość obserwacji jedynie w zakresie ±20°, a głowica (przeciwpancerna lub odłamkowa) ważyła maksymalnie 10 kg.

Podczas tegorocznego China Airshow 2018 w Zhuhai AR-1B prezentowany był pod chińskim uzbrojonym BSP rozpoznawczym CH-5, ale najprawdopodobniej nie będzie to jedyny tego typu pojazd mogący korzystać z tej rakiety.

Komentarze