Przemysł Zbrojeniowy

Nowe systemy zagłuszania dla Growlerów US Navy

E/A-18G Growler / Fot. U.S. Marine Corps/A.Martinez
E/A-18G Growler / Fot. U.S. Marine Corps/A.Martinez

Pentagon poinformował o udzieleniu zamówienia na nowe systemy zagłuszania taktycznego AN/ALQ-249 dla samolotów walki elektronicznej E/A-18G Growler.

Zakonczył się trwający 20 miesięcy okres pokazu możliwości systemu (DET- Deomnstration of Existing Technology). Po zapoznaniu się z nimi US Naval Air Systems Command (NAVAIR) zadecydowała o udzieleniu zamówienia firmom L3 Harris i Northrop Grumman. O zamówienie starały się też koncerny Raytheon, który oprotestował decyzję, ale skarga została odrzucona i Lockheed Martin. Wartość kontraktu ma wynieść około 71 mln USD (ok. 35,2 mln USD dla Northrop Grumman i  ok. 35,7 mln USD dla L3 Harris). 

System AN/ALQ-249 jest częścią systemu NGJ (New Generation Jamming - Zakłócanie Nowej Generacji) działającego w niskim, średnim i wysokim paśmie. AN/ALQ-249 ma zastąpić wykorzystywane obecnie systemy AN/ALQ-99 zakłócające działanie radarów i celowników radiolokacyjnych działających w tak zwanym niskim paśmie. Wykorzystuje do tego celu obróbkę i sterowanie programowe oraz aktywną antenę z elektronicznie kształtowaną i kierowaną wiązką AESA (Active Electronically Scanned Array). Ma to pozwolić na wykrywanie i reagowanie na najnowsze zagrożenia o dużej intensywności.

Urządzenie ma zostać zabudowane w formie zasobnika podwieszanego pod centropłatem. Za pozostałe części NGJ czyli za systemy działające w pasmach średnim i wysokim odpowiedzialna jest firma Raytheon. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na 2021 roku.

Komentarze (2)

  1. :))

    hmmm rozważyłbym zakup 12 takich zabawek i 12 najnowszych F 15 i 24 F 35. Taki zakup uzupełniłby idealnie nasze f 16 i zdolności obronne.

  2. EEE

    I tak cie widzę predatorze... włączone wykrywanie w zakresie widzialnym, UV, podczerwieni, falach długich itd.