Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe rakiety dla Royal Navy za 250 milionów funtów

Rakiety Sea Ceptor zostały opracowane w ramach programu CAMM – fot. MBDA
Rakiety Sea Ceptor zostały opracowane w ramach programu CAMM – fot. MBDA

Kontrakt na zakup rakiet Sea Ceptor za 250 milionów funtów okazał się bardzo ważny dla brytyjskiego rynku pracy. Według sekretarz obrony Philipa Hammonda da on pracę 250 osobom w koncernie MBDA i 250 osobom u podwykonawców.

Nowa rakieta przeciwlotnicza Sea Ceptor będzie używana przez brytyjską marynarkę na fregatach typu 23 (zastępując system Sea Wolf) oraz w przyszłości przez fregaty typu 26 (Global Combat Ship). Za wykonanie kontraktu jest odpowiedzialny MBDA, europejski koncern produkujący broń rakietową.

Rakiety Sea Ceptor będą się poruszać z prędkością ponad 3 Mach, zwalczając wiele celów jednocześnie i ochraniając obszar o promieniu 25 km. Będą one uzupełnieniem dla tej samej klasy pocisków o większym zasięgu Sea Viper, które są na wyposażeniu niszczycieli typu 45.

Sea Ceptor to wersja morska modułowej rakiety przeciwlotniczej opracowanej w ramach programu CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). CAMM ma zastąpić system plot Rapier w brytyjskich wojskach lądowych i może być następcą dla pocisków ASRAAM wykorzystywanych przez RAF.

Reklama

Komentarze

    Reklama