Przemysł Zbrojeniowy

Nowa generacja myśliwców F-16 Block 70/72 [Defence24 TV]

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy poszukują samolotów o wysokich możliwościach, aby zwiększyć nasze możliwości walki z pojawiającymi się zagrożeniami. F-16 Block 70/72 właśnie to oferuje. Stanowi też dobre rozwiązanie pomostowe do przejścia na F-35 - przekonuje Monessa Balzhiser, pilot Lockheed Martin z doświadczeniem w USAF na F-16C/D, ale również na F-16 Block 70. 

Doświadczona pilot, ze znacznym doświadczeniem w siłach powietrznych i niemałym nalotem na najnowszych wersjach F-16 Block 70/72, podkreśla, że korzystają one z rozwiązań zastosowanych na F-35. Radar AESA, nowoczesne uzbrojenie i systemy zobrazowania zapewniają pilotowi całkiem inną świadomość pola walki. 

Jedna z pierwszych rzeczy, które odróżniają F-16 Block 70/72 od używanych przez Polskę F-16 Block 52+ jest duży, mierzący 6”x8” centralny wyświetlacz wielofunkcyjny, pozwalający zobrazować dane z wielu sensorów na bardziej czytelnym ekranie z większą ilością detali - mówi Monessa Balzhiser, pilot F-16 firmy Lockheed Martin. Dodaje również, że nowy hełm JHMCS II pozwala namierzyć uzbrojeniem cele bardzo daleko z boku, jak również wyświetla wybrane dane w polu widzenia.

W samolocie F-16 Block 70/72 zadbano również o bezpieczeństwo. Zastosowano w nim bowiem Automatic Ground-Collision Avoidance System (AGCAS), który ratuje pilota gdy straci on przytomność lub orientację w przestrzeni. To rozwiązanie, jak podkreśla Balzhiser, uratowało juz życie 8 pilotów US Air Force i jest stosowane zarówno na F-35, jak i najnowszych F-16.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.