Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemieckie Leopardy 2 zmodernizuje KMW. Krok w kierunku unifikacji sprzętu

Fot. Krauss-Maffei Wegmann
Fot. Krauss-Maffei Wegmann

Firma Krauss-Maffei Wegmann otrzymała kontrakt na modernizację ponad 100 niemieckich czołgów Leopard 2A6. Umowę podpisano 28 marca 2019 r., jej wartość przekracza 300 mln EUR.

Zawarta umowa to efekt zgody wyrażonej przez Bundestag w odpowiedzi na propozycję niemieckiego ministerstwa obrony. Zgodnie z proponowanym zakresem modernizacji, 101 pojazdów w wersji 2A6 i 2A6MA2 zostanie przebudowane do poziomu wersji Leopard 2A7V, prace mają zostać zakończone do 2026 r.

Po realizacji tej i wcześniejszej umowy modernizacyjnej, Niemcy będą dysponować ogółem 205 czołgami Leopard 2A7V. Liczba ta powinna wystarczyć do wyposażenia czterech z sześciu batalionów pancernych i utrzymania pewnej rezerwy. Pozostałe dwa bataliony Bundeswehry do 2026 roku będą dysponować Leopardami 2A6(M). W służbie Bundeswehry pozostaje też prawdopodobnie niewielka liczba Leopardów 2A5, łącznie czołgów wszystkich wersji - po przywróceniu do linii i modernizacji 68 Leopardów 2A4 - powinno być około 320.

Zmodernizowane pojazdy otrzymają, między innymi, nowe systemy celownicze, wyposażenie łącznościowe (w tym zarządzania polem walki) i zmodyfikowane systemy kontroli ognia. Zostaną także przystosowane do użycia amunicji programowalnej i pocisków podkalibrowych nowej generacji, jakie znajdą się na uzbrojeniu Bundeswehry za dwa lata. Pojazdy otrzymają też wielospektralne pokrycia maskujące, wzmocniony układ napędowy i nowy system klimatyzacyjny, pełniący jednocześnie rolę układu ochrony przed skutkami użycia broni ABC.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.