Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemieckie Leopardy 2 zmodernizuje KMW. Krok w kierunku unifikacji sprzętu

Fot. Krauss-Maffei Wegmann
Fot. Krauss-Maffei Wegmann

Firma Krauss-Maffei Wegmann otrzymała kontrakt na modernizację ponad 100 niemieckich czołgów Leopard 2A6. Umowę podpisano 28 marca 2019 r., jej wartość przekracza 300 mln EUR.

Zawarta umowa to efekt zgody wyrażonej przez Bundestag w odpowiedzi na propozycję niemieckiego ministerstwa obrony. Zgodnie z proponowanym zakresem modernizacji, 101 pojazdów w wersji 2A6 i 2A6MA2 zostanie przebudowane do poziomu wersji Leopard 2A7V, prace mają zostać zakończone do 2026 r.

Po realizacji tej i wcześniejszej umowy modernizacyjnej, Niemcy będą dysponować ogółem 205 czołgami Leopard 2A7V. Liczba ta powinna wystarczyć do wyposażenia czterech z sześciu batalionów pancernych i utrzymania pewnej rezerwy. Pozostałe dwa bataliony Bundeswehry do 2026 roku będą dysponować Leopardami 2A6(M). W służbie Bundeswehry pozostaje też prawdopodobnie niewielka liczba Leopardów 2A5, łącznie czołgów wszystkich wersji - po przywróceniu do linii i modernizacji 68 Leopardów 2A4 - powinno być około 320.

Zmodernizowane pojazdy otrzymają, między innymi, nowe systemy celownicze, wyposażenie łącznościowe (w tym zarządzania polem walki) i zmodyfikowane systemy kontroli ognia. Zostaną także przystosowane do użycia amunicji programowalnej i pocisków podkalibrowych nowej generacji, jakie znajdą się na uzbrojeniu Bundeswehry za dwa lata. Pojazdy otrzymają też wielospektralne pokrycia maskujące, wzmocniony układ napędowy i nowy system klimatyzacyjny, pełniący jednocześnie rolę układu ochrony przed skutkami użycia broni ABC.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Jeszuła

  Czyli Niemcy i firma która jest producentem Leoparda zmodenizuja ok. 100 czołgów w 7 lat za 300 mln Euro do wersji A7. A Polska i jej wiodąca spółka pancerna zrobi 132 szt. za mniej więcej tyle samo kasy modernizacje bez remontu z wersji A4 do A5+!!!.... No nic pozostaje bić brawo

  1. szymon

   Tylko zwróć uwage na platforme która jest podstawą modernizacji. U nas trup A4, w RFN A6. Niemcy nie płacą za dodatkowy pancerz, tylko zmieniaja silnik i wyposarzenie elektroniczne plus przystosowanie armaty. U nas jest więcej elementów do poprawienia bo baza jest technologicznie o 20 lat starsza.

  2. Jeżyk

   Zmieniają silnik? Na niby jaki? Nie no nie czarujmy.... po prostu po raz kolejny ktoś obiecał wiele, wziął pieniędzy wiele, a dał w efekcie g......... . Nikt nawet w ramach tej szumnej "modernizacji" nie wyremontował tych czołgów.

 2. Seba 31

  Niedawno były uśmiechy jakie to oni problemy mają...teraz idą w najnowszą wersję plus nowy czołg w opracowaniu. Zazdrość. Dlaczego zawsze to samo uczucie...

  1. Bo mają. Teraz idą w "jedynie słuszną" modernizację kosztem RM. To mają standard. Bez rodzimego APS, z długim działem, które może mniej niż krótsze z amerykańskimi penetratorami. Mimo tego, że lepszą wersję długiego działa RM ma w swojej moderce i oferował je Anglikom. A w opracowaniu owszem znów mają. Potworka w postaci lecleroca. Czyli podwozie z Leoparda, taka ni w pięć ni w dziesięć śmieszna nadbudówka pod wieżę, postawiona na podwoziu byle jak i leclerkowska wieża z autoloaderem. Sorry, ale już Turkom, nie mówiąc o Koreańczykach lepszy od niemiecko francuskiego potworka czołg wyszedł.

  2. EUropa

   Czlowieku, podpisz sie chociaz to raz! To podwozie Leo z wieza Leclerca to nie jest zaden czolg przyszlosci a byl tylko pokazowy-symboliczny czolg 2w1 z okazji wspolnego projektu - to dwa! Nowy czolg (powiedzmy Leo # i wcale nie wiadomo czy z Francuzami, bo sa zgrzyty) to jeszcze wizja przyszlosci i zadnego demonstratora nawet nie ma - to trzy! Pozdrawiam :)

 3. Soli

  Czy gdzieś można znaleść porównanie naszego Leo2PL do np. Leo2A6 ? W jakich elementach ma mieć lepsze/gorsze parametry?

  1. Marek

   Armata? Niech ktoś mnie poprawi, ale używamy Leo 2A4/2A5 z Rh120/L44 (w porównaniu do Rh120/L55 w 2A6). Poszukaj zresztą na portalu newsów, np. https://www.defence24.pl/program-leopard-2pl-zaprezentowany-pakiet-modernizacyjny-polskich-czolgow

 4. ooo

  Ile milonów złotych przepłaciliśmy za naszą modernizację 2PL? Patrząc jakie możliwości ma Leopard 2A7, to nasze zmodernizowane leopardy stają się przy tych nowych złomem.

  1. Marek

   A myślisz, że ile byś zapłacił za modernizację do A7? Tyle samo, czy też może dużo więcej?

  2. PL

   Jak tyle samo to wolę Leo 2a7 a nie bieda modernizację do wariantu 2a5+

  3. Marek

   No to z wolenia nici, bo 2a7 kosztuje sporo więcej.

 5. Derff

  A Polska co? Brakuje nam przynajmniej trzech batalionów leopardów. Docelowo pewnie ok. 7-8. Skoro nie ma możliwości dokupić leopardów, t trzeba wykonać kolejne dwa kroki. Email do rheinmettal z pytaniem jaki czołg i na kiedy mogą produkować w Polsce oraz drugi email do Korei z tym samym pytaniem. Jeśli żadna z tych dwóch opcji nie będzie w naszym zasięgu cenowym to pozostaje Oplot.

  1. Dzidziuś

   A "Rheinmettal" to niby co ma wyprodukować w tej Polsce? Człowieku producentem Leoparda jest właśnie KMW! A Rheinmetall póki co dużo obiecuję a mało co daje, bo póki co szumnie obiecanego 2PL ani widu ani słychu

  2. mosze

   Polska mogła by na dzisiaj zakupić w Lubawie wielospektralne kamuflaże dla posiadanych Leopardów i np. Twardych. Ale tego nie robi, pomimo że koszty takiego zakupu nie byłyby gigantyczne. Dlaczego?

  3. Danisz

   A co ta niby Korea ma nam zaproponować, jak silniki do K2 kupują w Niemczech, a optoelektronikę, komputery i nawigację w USA i Izraelu...

 6. Rzyt

  2,4 mld złotych czy 2,7mld złotych... Żenada...za co? Nasz robotnik tańszy...gorsza moderka...trza było Niemcom dać te 3mld złotych to by nam Leo 2a7v a nie Leo 2 Polin bumar czy co tam to rob...a jeszcze by na moderke pt 91 by starczyło pewnie...sprzedac/oddać bumar i pgz...drenuja pieniądze i do niczego się nie nadają jak hsw...ktore ledwo dzięki Anglii i Korei i finom robi raki i Kraby...tylko montownie u nas, nic więcej. Nie może być tak, że dajemy mld na przemysł a tam 0 odpowiedzialności...ZERO. Polska przy obecnym kierownictwie(mam na myśli wszystkie rządy, nie tylko wybrane) nadaje się na hale produkcyjna. Nie ma co się obrażać...zostanmy mistrzem w tej dziedzinie. Nauczymy się montażu, a dopiero po zmianie rządzących na prawdziwych gospodarzy zaczniemy wdrażać własną myśl. Nikt od nas broni nie kupuje...dlaczego? Bo jest droga i nie ma gwarancji jakości...

 7. PeterMariettaGA

  Czyli dlatego chciano sformować “Armię UE” wraz z wspólnym programem uzbrojenia. Cały tort dla fabryk w Niemczech i Francji, dalsza likwidacja przemysłu ciężkiego w innych krajach.

  1. Marek

   Zauważ, że Europa sugeruje modernizację Leopardów do A7 lub poziomu równoważnego. Nikt nie broni dogadać się jak wcześniej z Rheinmetallem, którego "cyfrowy Leopard" z ulepszoną Rh120L55A1 wydaje się być ciekawszy od siódemki. Trudno się dziwić też, że chodzi o Niemcy. Leopard to przecież jest niemiecki czołg i firmy, które go zrobiły mają określone prawa.

  2. Kierowca

   A kto ma to zrobić? Bumar-Gliwice żartowniś jesteś.

 8. Aaa

  Rosjanie jak zaatakują 8.000 czołgami to te 200 na nic się nie przydadzą. Hihi

  1. Myślący

   Mówisz o tych t 55 z rezerwy strategicznej?;)

 9. Marek

  Ale rewelacja. Już od A5 było wiadome kto będzie modyfikował niemieckie leopardy. Czyli żadna unifikacja sprzętu.

 10. dropik

  A u nas po 3 latach dobrej zmiany zostało ok 120 sprawnych leopardów i nie przez lata tak będzie. Leo przeniesienie do Warszawy są niesprawne.część zalalo. 80 a4 rozbebeszonych w Bumarze. A modernizacja potrwa znacznie dłużej.

 11. Harry 2

  "Zostaną także przystosowane do użycia amunicji programowalnej i pocisków podkalibrowych nowej generacji, jakie znajdą się na uzbrojeniu Bundeswehry za dwa lata." A nasze wojska pozostają przy amunicji klasycznej. Czym "wykurzą" chowającą się piechotę z okopów czy zza murów?

 12. MW

  Wersja A5? To Polska nie kupila wszystkich? To po co dokupilismy 14 szt. A4? Dziwne. Czy mozna potwierdzic, zweryfikowac te A5 w sluzbie SZ Niemiec?

 13. MiP

  A u nas,bieda modernizacja Leoparda,wstyd!!!

Reklama