Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemiecki audyt w sprawie UAV Euro Hawk

Finansowanie przez niemieckie Ministerstwo Obrony europejskiego drona Euro Hawk został mocno skrytykowany przez audytorów państwowych. Ich zdaniem wydano 668 mln euro niemieckich podatników bez należytej kontroli.Program Euro Hawk wstrzymano, gdy okazało się że maszyna nie będzie mogła legalnie operować w europejskiej przestrzeni powietrznej. Tymczasem finansujące ten projekt Ministerstwo Obrony Niemiec nie dokładało zdaniem audytorów należytej uwagi, aby kontrolować zasadność i postępy prac.

Czytaj też – De Maiziere na szefa NATO?

Zgodnie z przeprowadzonymi kontrolami, kolejni ministrowie i wysocy urzędnicy Ministerstwa Obrony pilotowali i aktywnie wspierali budowę Euro Hawka przez 12 lat prac badawczych i rozwojowych. Po ogromnych kontrowersjach wstrzymano finansowanie tego projektu w tym roku. Tymczasem, zdaniem audytorów, należało to zrobić już w 2009 roku, w obliczu rosnących kosztów i niepewnych wyników.

Czytaj również – Koniec niemieckiego snu o Euro Hawku?

Jest to kolejna już kryzysowa sytuacja dla ministra Thomasa De Maiziere’a.  Opozycja zyskała kolejną okazję aby wnioskować o jego dymisję. Minister De Maiziere będzie miał okazję bronić swojej decyzji przed powołaną w tej sprawie komisją śledczą, lecz zdaje się on nie mieć wiele na swoją obronę.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama