Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemiecka elektronika i łączność dla Mieczników. Umowy podpisane

Wizualizacja fregaty Miecznik w PGZ Stoczni Wojennej.
Wizualizacja fregaty Miecznik w PGZ Stoczni Wojennej. Widoczna jest także nowa infrastruktura zakładu, w tym hale: integracji kadłubów oraz produkcyjna.
Autor. PGZ Stocznia Wojenna / pgzsw.com.pl

PGZ Stocznia Wojenna poinformowała o podpisaniu dwóch umów z firmą Rohde & Schwarz na dostawy systemów łączności oraz walki radioelektronicznej do fregat Miecznik.

Przedmiotem pierwszej umowy są dostawy zestawów zewnętrznej łączności radiowej. Radiostacje, odbiorniki oraz inne podzespoły staną się częścią Zintegrowanego Systemu Łączności IcommS opracowanego przez Ośrodek Elektroniki i Uzbrojenia w PGZ Stoczni Wojennej. Podobne rozwiązanie zostało wdrożone na niszczycielach min projektu 258 (Kormoran II), gdzie spotkało się z pozytywnymi ocenami marynarzy.

Reklama

Drugi kontrakt obejmuje zakup systemów walki radioelektronicznej (ang. EW, pol. WRE) oraz wsparcia elektronicznego (ang. RESM/CESM). Tożsamy zestaw zastosowano na niedawno wprowadzonych do służby niemieckich fregatach F125 typu Baden-Württemberg oraz powstających F126. Co równie istotne, w Stoczni Wojennej powstanie także Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT, gdzie polscy marynarze będą korzystać z symulatorów Rohde & Schwarz.

Czytaj też

Dzięki zakontraktowanemu systemowi fregaty Miecznik (stępkę pod pierwszy okręt, ORP „Wicher”, położono w bieżącym roku) będą mogły wykrywać, ustalać kierunek, przechwytywać, identyfikować, rejestrować i analizować sygnały radarowe oraz łączności radiowej.

Na podstawie komunikatu prasowego PGZ Stoczni Wojennej

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. Wojtek

  W razie misji nieakceptowanych przez Berlin pojawią problemy z łącznością przypuszczam ze 100% pewnością

  1. tkin ważny

   Jakie widzisz misje nieakceptowane przez Berlin?

  2. Davien3

   I dlatego PiS wybrał pewnie te systemy d;la Mieczników?:))

 2. Podszeregowy

  Aktualnie musi być niemieckie

  1. Pawelek

   O matko, jaka tragedia. A dla Kormoranów też Tusk zamówił ten sam system? Ludzie, można być nie do końca, tego, tam tego, ale zaraz chwalić się tym na forum, to przesada.

 3. Franek Dolas

  Wg zapowiedzi nowej władzy połowa zakupów ma być dokonywana w zakładach zlokalizowanych w Polsce. Czy ten zakup też jest tak kwalifikowany?

  1. Davien3

   Przecież to PiS podpisywał umowy na budowe tych fregat i to PiS kontraktował całe wyposazenie i uzbrojenie. Więc z pretensjami do Błaszczaka.

  2. P9

   Franek, przecież z tą połową zakupów to ściema i hasło propagandowe. Najlepszym na to dowodem to będzie np. stałe tłumaczenie że trzeba mieć pretensje do "antyniemieckiego PiSu", że coś zamówił w Niemczech ;)))))))) Taka paranoja na specjalistycznym portalu. Osobiście uważam że to dobry zakup skoro MW go chce, a jego uwalenie groziłoby zapewne przywróceniem postępowania wg. art. 7 przeciw Polsce ;)))))))) Cieszmy się że obecni cokolwiek jeszcze kupują.

  3. Pawelek

   Franek, a może to właśnie mieści się w tych 50%? Po drugie to jest ścieżka dochodzenia do tego poziomu. Rządzą dopiero 5 miesiąc. Do pewnych rzeczy dochodzi się stopniowo, bo inaczej nic by nie zamówili. Przecież nikt nie powiedział, że od dzisiaj nie więcej niż 50%, tylko będziemy to tego zmierzać. Takie czepianie się słówek, żeby się przyczepić.

 4. Monkey

  Wygląda na to, iż polskie firmy nie posiadają takich możliwości jak Rohde&Schwarz. Z drugiej strony dobra wiadomość to że niemieckie systemy są (Kormoran) i będą (PGZ) zintegrowane z polskimi rozwiązaniami. Może to nie jest perfekcyjne rozwiązanie (ponieważ nie czysto polskie), ale jednak dobre. Musimy pamiętać, iż nie od razu Kraków zbudowano, ok?👍🏻

  1. Dudley

   A jakie to ma znaczenie, że przy fregacie zastosowano nie polski systemy łączności i walki elektronicznej? Gdy w tym samym czasie oddajemy w obce ręce całą obronę powietrzną kraju? Wisła jest w 100% oparta o amerykańskie rozwiązania, nie ma polskiej łączności i szyfrowania, choć mogła by być. System dowodzenia obroną powietrzną Polski to amerykański IBCS . Znasz drugie państwo które kluczowe systemy dowodzenia opiera o obce rozwiązania? IBCS , to amerykańskie środki łączności, amerykańskie systemy szyfrowania, amerykański program i komputery. Mogą nam wyłączyć system jednym kliknięciem myszy. A to nie jest najgorsze rozwiązanie.

  2. Monkey

   @Dudley: Cóż, potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań, na przedwczoraj. Z tym wyłączaniem naszych systemów to nie wiem czy to działa w taki prosty sposób. Ale jak się likwiduje własny przemysł przez 30 lat to potem tak już jest, iż w konsekwencji trzeba szukać rozwiązań technologicznych za granicą😱

  3. Seb66

   #Dudley Pytasz o "takie państwo..."? Proszę bardzo: Amerykanie całą swoją łączność w pojazdach pancernych opierają na...POLSKIM licencyjnym Fonecie z WB Group! Polski system łączności, polskie oprogramowanie i szyfrowanie etc Nie ma za co!

 5. de Paye

  Czyli nic nie będzie działać jak powinno .

  1. Buczacza

   Dokładnie bez butów....

  2. Buczacza

   Bez przesady anty....

  3. Davien3

   Pretensje do Błaszczaka, który decydował co maja miec Mieczniki.

 6. doc_doc

  I tak na Bałtyku podobnie jak na Morzu Czarnym w razie "W" wszyscy będą musieli swoje duże jednostki trzymać "po krzakach". Dopiero ewidentna przewaga w powietrzu nad morzem i regionem Królewca pozwoliłaby operować większym jednostkom np. w Zatoce Gdańskiej.

  1. Griaule

   A jaki widzisz problem z ewidentną przewagą lotnictwa NATO nad Królewcem i całym Bałtykiem? Jak skończą się dostawy F-35 to sama Polska to ogarnie.

 7. oko

  No to ruscy będą mieli takie same ha ha ha .

  1. GB

   Faktycznie.... Biedni ruscy musieli nawet silniki u Chińczyków kupować dla swoich okrętów jak im Niemiec sankcjami zablokował sprzedaż....

 8. pawelv

  No cóż ..... za nowe pieniądze stara technologia. Sprzęt łączności firmy Rohde & Schwarz jest najmniej dwie generacje do tyłu za sprzętem amerykańskim i na obecną chwilę ledwie daje sobie radę z ruskimi zagłuszarkami ( testy , badania , praktyka ) . no ale jest trochę taniej ,i w czasie pokoju świetnie się sprawdza.

 9. DDR

  Połowa podzespołów jeśli nie większość będzie mieć pieczątkę Made in China:))))))

Reklama