Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MU-3M Koliber - najmniejszy laureat Defendera 2013

  • fot. MON
    fot. MON

Zdecydowanie najmniejszym zdobywcą tegorocznych Defenderów, przynajmniej w kwestii wymiarów, jest monokular noktowizyjny MU-3M Koliber produkowany przez PCO S.A.

Noktowizor MU-3M Koliber jest najmniejszym na świecie urządzeniem tej klasy produkowanym seryjnie. Jego długość to 97 mm a waga bez baterii, to jedynie 250 g. Do jego przyczepiania na hełmie żołnierza służy będące w zestawie specjalne ramię (lewe/prawe), adapter Flip-up do montażu na hełmie, uchwyt na hełm, uprząż nagłowną oraz sznurek zabezpieczający przed upadkiem na ziemię (neck cord).

MU-3M służy pojedynczym żołnierzom, ale może być również wykorzystywany jako noktowizor dla kierowców wozów bojowych i samochodów, jak również jako strzelecki celownik noktowizyjny współpracując z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym.

Możliwości Kolibra w trudnych warunkach można dodatkowo zwiększyć poprzez zamontowanie na monokularze przystawki termowizyjnej ClipIR (Clip on thermal ImageR) o zasięgu 150 m, produkowanej przez szwajcarsko brytyjskie konsorcjum DEP Imaging i Thermoteknix System Ltd.Obraz z niej otrzymany jest nakładany na obraz noktowizyjny, co pozwala łączyć zalety i jednego i drugiego rozwiązania.

Standardowy monokular MU-3M nie powiększa obrazu, jednak zaczep bagnetowy jest przystosowany do zamontowania przystawek powiększających obraz trzy i pięciokrotnie.

Reklama

Komentarze

    Reklama