Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO: Osa z Błyskawicą

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowały kolejną modernizację rakietowych zestawów przeciwlotniczych OSA.

Zmiany wprowadzone przez WZU w systemie 9M33BM2/3 Osa są znaczące. Wśród nich na uwagę zasługuje dwukrotne zwiększenie zasięgu środków bojowych. Zarówno poprzez modernizację rakiet 9M33 oraz implementacje opracowywanych w Polsce pocisków typu Błyskawica. Oprócz tego zintegrowano informacje dla dowódcy przy jednoczesnej możliwości obserwacji pola walki. Ograniczono też liczebność załogi oraz wprowadzono możliwość zdalnego kierowanie ogniem z moduły przenośnego. Istotne jest także znaczne zmniejszenie emisji cieplnej, wyeliminowanie niskowydajnych źródeł energii elektrycznej a także generalne obniżenie energochłonności systemu, co pozytywnie wpływa na jego możliwości i czas pracy.

(JS, PM) 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Hanninbal

  Potrzeba pieniędzy ,pieniędzy a oprócz tego pieniędzy , a pieniądze to także potanienie przez masowość produkcji, a gdyby tak ... Jaka jest prędkość maksymalna "Błyskawicy " ? 1000 m /s ? jaka jest prędkość pocisku BM 15 na dystansie powiedzmy 5000 tys . m. ? też koło tej wielkości , gdyby tak włożyć w tą rakietę penetrator to lżej opancerzony pojazd można zniszczyć , namiastka CKEM ? od czegoś trzeba zacząć ale ... Czy chce się w ogóle zaczynać , najwygodniej kupić gotowe [ jeśli ktoś zechce sprzedać i mamy pieniądze ]

  1. Hannibal

   Uzupełnienie : Czy WP posiada broń na stanie pododdziałów, broń mogąca skutecznie zniszczyć np. punkt dowodzenia ? powiedzmy z dystansu 4km , nie słyszałem , "Spike" się do tego nie nadaje . to nie tylko problem naszych sił zbr. Rosjanie poszli podobna drogą np. Rakieta "Hermes" to właściwie kopia "Pancira " bo ... tanio i skutecznie, tak to mógłby być "pocisk narodowy" jakie może być zapotrzebowanie " 5 tys. ? Jak wiele problemów logistycznych by to rozwiązało , wóz obrony plot. który w razie potrzeby byłby skutecznym środkiem wsparcia ogniowego , jeszcze w stanie surowym zaopatrzony w głowicę termobaryczną jest w stanie zniszczyć SKO czołgu. Pomysł nie nowy , np. niemieckie działo 88 mm. z czasów II wojny czy" Starstreak" dzisiaj. Przepraszam ,ze zanudzam ekonomią , to zawodowe skrzywienie.

  2. Funklub Daviena i GB

   Nawet? Przecież nasze Bl52adv mają większe możliwości niż przewidywane Su-57.

  3. BUBA

   Bo to jedyna droga by od złodzieja odzyskać pieniadze. De facto Turcja została okradziona przez USA. Płacisz i nie dostajez tego za co zapłaciłeś. Pieniedzy tez nikt nie zwraca. Więc lepszy F-16 niz nic....... ........................................................................................................................................................................

 2. Paweł

  Fajnie. Tylko ile można modernizować ten sprzęt.? Zwłaszcza, że Błyskawica jeszcze trochę wirtualna.

 3. Czesław

  Znaczy się podwojono zasięg 9M33? Czy też to podwojenie to rakieta Błyskawica, narazie nieistniejąca?

Reklama