Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Kielecki debiut "Little Birda" na stoisku Works 11

Fot. Defence24/Jacek Raubo
Fot. Defence24/Jacek Raubo

W głównej hali tegorocznego Międzynarodowego Salony Przemysłu Obronnego w Kielcach uwagę zwiedzających przykuwa słynny amerykański śmigłowiec „Little Bird”, będący częścią oferty firmy Works 11.

Na tegorocznym MSPO w Kielcach swoją rozbudowaną ofertę prezentuje Works 11. Na stoisku firmy można było zobaczyć szereg produktów wiodących światowych koncernów, począwszy od broni ręcznej i granatach hukowych, a skończywszy na bardziej skomplikowanych systemach uzbrojenia. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku największą uwagę uczestników targów przykuwał lekki śmigłowiec wielozadaniowy MD-500/MD-530 „Little Bird”. Trzeba podkreślić, że był to debiut na kieleckim MSPO tej wysoce popularnej na całym świecie maszyny, kojarzonej przede wszystkim z wykorzystaniem bojowym w warunkach operacji specjalnych. Należy zaznaczyć, że MD-500/MD-530 lub raczej cała rodzina tych maszyn jest stosowana nie tylko do współdziałania z siłami operacji specjalnych, ale również innymi rodzajami wojsk, służb mundurowych czy też odbiorców cywilnych.

W przypadku ekspozycji w Kielcach maszyna uzyskała możliwość prezentowania się z silnym uzbrojeniem, dzięki specjalnemu adapterowi (system montażu uzbrojenia MCAS-500) pozwalającemu na konfigurowanie śmigłowców do zadań stricte uderzeniowych i wsparcia z powietrza. Stąd też, na tegorocznym MSPO widać było wyrzutnię rakiet 2.75" M260, ale też zasobnik DAP 6 produkcji Dillon Aero z Minigunem Dillon M134D-H. Oddzielenie pokazano również zasobnik powieszany z działkiem kal. 20 mm NC621.

Podobnie, można też zapoznać się z rozwiązaniem obejmującym gondolę strzelecką z działkiem kal. 20 mm SH20 oraz zdalnie sterowanym morskim modułem uzbrojenia również z działkiem kal. 20 mm Narwhal. Oczywiście nie zabrakło prezentacji ciężkich karabinów maszynowych, wielolufowych karabinów maszynowych oraz granatników automatycznych.

image
Fot. Defence24/Jacek Raubo 

Na stoisku Works 11 wystawiane są również karabiny maszynowe M240B kal. 7,62 mm NATO oraz MG-M1 kal. 7,62 x54R. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających, przede wszystkim z racji wielkości samej konstrukcji, budził jednak przeciwsprzętowy karabin wyborowy kal. 14,5x114 mm PG-14.5 „Night Predator” produkowany przez ukraińską firmę Mayak Weapons. Na MSPO w Kielcach, w ofercie firmy, widoczne były  też  granatniki rewolwerowe M32-A1, szereg pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm oraz karabinków jak karabinek automatyczny kal. 300 Blackout SR-30 czy też karabinek kal. 7,62x39 mm MZ-47. Jeśli chodzi o wyposażenie dedykowane wojskom specjalnym można też zwrócić uwagę na prezentację systemu sterowanych ładunków wybuchowych Hailstorm. Nie zabrakło rozwiązań pirotechnicznych, w tym nieelektrycznego systemu detonacji NSD czy też granatów hukowo-błyskowych. Prezentowane są też pioronaboje i termiczne naboje zakłócające MJU-7A/B.

image
Fot. Defence24/Jacek Raubo 

Trzeba też odnotować obecność amunicji krążącej HERO-120 odpalanej z przenośnych wyrzutni czy też prezentowaną na stoisku Works 11 całą gamę amunicji artyleryjskiej. Pokazywane są pociski kal. 105 mm ci  155 mm. Pokazano również przeciwpancerną amunicję czołgową kal. 120 mm SHARD produkcji Nextera. Stoisko Works 11 pozwala zobaczyć również szereg rozwiązań w zakresie wsparcia artyleryjskiego. W tym kontekście można podkreślić obecność ultralekkiego moździerza Antos kalibru 60 mm NATO, ale też amunicji do niego.

Wystawiający się na stoisku Works 11 Nexter, demonstruje lekką haubicę 105 LG1. Podkreślając jej walory jeśli chodzi o możliwość zastosowania tego systemu artyleryjskiego w przypadku sił szybkiego reagowania. 105 LG1 może bowiem prowadzić ogień na odległość 17 km i wystrzelić 12 pocisków na minutę, ale jednocześnie waży tylko 1650 kg. Tym samym, jak zaznacza producent pozwala to na holowanie przez pojazdy terenowe 4x4, przenoszenie przez śmigłowce, nie mówiąc o samolotach transportowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama