Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2020: Samotny Apache wylądował

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach jedynym wojskowym śmigłowcem jaki można zobaczyć jest należący do US Army Boeing AH-64D Apache Longbow. Maszyna przyleciała z bazy lotniczej w Powidzu, gdzie znajduje się miejsce jej stacjonowania w Polsce.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Amerykańska maszyna, regularnie goszcząca w Kielcach, tym razem pojawiła się samotnie. W minionych latach AH-64D Apache towarzyszyły zwykle inne śmigłowce US Army, takie jak ubiegłoroczny CH-47F Chinook czy regularnie pojawiąjące się UH-60 Black Hawk różnych wersji. Samotny Apache pochodzi z Kompanii A, 1. Batalionu, 3. Pułku Lotnictwa Armii. Maszyna zajęła centralne miejsce przed halą wystawienniczą, naprzeciw centrum konferencyjnego.

image
Fot. J.Sabak

Jest to śmigłowiec w nieco starszej wersji AH-64D Apache wyposażonej w radar Longbow, a nie oferowanej Polsce w programie Kruk wersji „E”. Warto przypomnieć, że AH-64E Apache Guardian początkowo powstawał jako kolejna, głęboko zmodyfikowana wersja AH-64D, jednak zakres zmian spowodował decyzję o uznanie jej za odrębny model.

Boeing AH-64E Apache Guardian różni się od wersji „D” znacznie nowocześniejszym układem napędowym z silnikami T700-GE-701D o większej mocy, przekazywanej na wirnik z kompozytowymi łopatami. Zmodernizowano również awionikę i oprogramowanie. AH-64E otrzymał zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) charakteryzujący się wyższą rozdzielczością, nowsze systemy samoobrony oraz zmodernizowany system śledzenia celów. Posiada również system MUM-T, przeznaczony do bezpośredniego kontrolowania przez członka załogi śmigłowca Apache bezzałogowców typu Grey Eagle lub Shadow M2.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama