Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: wielozadaniowa kamera Canon z modułem sieciowym

Fot. Mateusz Zielonka
Fot. Mateusz Zielonka

Na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego spółka Canon prezentuje szeroką gamę aparatów fotograficznych i kamer. Jednym z ciekawszych prezentowanych modeli jest z pewnością kamera wideo ME20F-SHN z modułem sieciowym. Kamery tego typu są oferowane zarówno na rynku cywilnym, jak i dla służb mundurowych oraz wojska.

Kamera ta jest wyposażona w matrycę CMOS o rozdzielczości 2,25 MP, która może rejestrować obraz z maksymalną czułością ISO przekraczającej 4 mln w jakości Full HD i nagrywać niemalże w pełnej ciemności (minimalne oświetlenie wynosi 0,0005 luksa). Model ten ma także znacząco rozszerzone protokoły sieciowe względem swoich wcześniejszych odpowiedników, a także wyjścia LAN oraz możliwość ,,podpięcia” złącz takich jak Ethernet (RJ45, PoE+), 3G/HD-SDI oraz HDMI. Dodatkowo kamera ta może być montowana na zdalnie sterowanym statywie, co pozwala na zdalną obsługę i zachowanie wysokich parametrów pracy urządzenia. Model ten obsługuje wiele zgodnych obiektywów EF oraz Cine Seryo itp.

image
Fot. Mateusz Zielonka

Kamera jest pozbawiona emitera podczerwieni (IR), dzięki czemu jest o wiele trudniejsza do wykrycia, co ułatwia działanie w ukryciu. Emiter ten blokuje przepuszczanie pewnej części światła widzialnego, a dzięki jego eliminacji zwiększeniu ulega czułość urządzenia w ciemności.

Do jej obsługi nie potrzeba żadnej aplikacji sterującej, a dodatkowo po podłączeniu jej do sieci wszystkimi jej funkcjami możemy zarządzać z dowolnego miejsca z dostępem do internetu poprzez logowanie się przy pomocy klasycznej przeglądarki internetowej. Ze względu na wysoką czułość i minimalne wymagania w kwestii światła kamera ta jest wykorzystywana przez funkcjonariuszy służb mundurowych. Dzięki niej mogą oni prowadzić obserwacje nawet w bardzo trudnych warunkach widoczności. Zastosowanie modułu sieciowego pozwala z kolei przesyłać materiał wideo do dalszej, dokładniejszej analizy. 

image
Fot. Mateusz Zielonka

ME20F-SNH może nie tylko identyfikować obiekty lub konkretne osoby, ale także nawet przy minimalnym oświetleniu rejestrowanych obiektów, rozpoznawać szczegółowe elementy takie jak kolor umundurowania czy tablice rejestracyjne. Urządzenie to sprawdza się także w przypadku rozpoznania bojowego, a także ze względu na względnie małą masę i wymiary może być przenoszone np. z wykorzystaniem drona.

Kamera ta jest jednym z wielu modeli tego typu urządzeń, jakie Canon prezentował w swojej ofercie, w tym również na tegorocznych targach MSPO. Wśród nich znajdują się także standardowe kamery, kamery z podczerwienią lub magnezową obudową, a także wiele innych urządzeń.

Reklama

Komentarze

    Reklama