Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Polski symulator TTT dla Leopardów

Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl/
Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl/

Autocomp Management Sp. z o.o. jako producent i dostawca zaawansowanych systemów przeznaczonych do prowadzenia symulacji oraz treningu wojsk po raz kolejny na MSPO prezentuje swoje rozwiązania. Jednym z nich jest zintegrowany modułowy system szkoleniowy Table Top Trainer, opracowany przez spółkę we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU).

Autocomp oprócz wojska oferuje swoje rozwiązania dla innych służb mundurowych czy branży transportowej (kolejowej, kołowej lub wodnej). Ponadto firma jest wykonawcą dedykowanych specjalistycznych projektów z zakresu automatyki i sterowania dla przemysłu oraz  posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe. Współpraca z wieloma partnerami krajowymi i zagranicznymi pozwala na nabywanie niezbędnego doświadczenia a przez to systematyczne podnoszenia jakości oferowanych na rynku produktów. 

Co do nowości na MSPO to po raz kolejny firma zwraca uwagę na problem z właściwie funkcjonującym systemem szkolenia załóg czołgów Leopard 2A4/A5 czy i w następstwie zmodernizowanych Leopard-2PL. Chodzi tu nie tylko o istniejące braki w obowiązującym obecnie procesie, ale też znalezienie właściwego rozwiązania by efektywnie szkolić załogi  osiągając maksymalne efekty szkoleniowe przy zachowaniu odpowiedniej ekonomii tego procesu (zasada koszt-efekt). 

Dlatego Autocomp proponuje  wykorzystywanie modułowego systemu Table Top Trainer (TTT). Został on opracowany i jest produkowany we współpracy z WITU. Wersja TTT dla załóg czołgów Leopard-2 przeznaczona jest do szkolenia ogniowego oraz taktycznego.  Może ono być prowadzone indywidualnie lub dla całej załogi czołgu, plutonu lub kompanii czołgów. 

Szkolenie obejmuje: nauczanie i doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia czołgu w dowolnych warunkach terenowych, atmosferycznych, o dowolnej porze doby przy wykorzystaniu dostępnych systemów wspierających jazdę, naukę prowadzenia skutecznego ognia z armaty i broni pokładowej w realistycznym odwzorowaniu pola walki oraz prowadzenia działań taktycznych na współczesnym polu walki. Szczególnie istotną cechą jest to, że system zapewnia pełną realizację ćwiczeń i strzelań zawartych w programie strzelań z wozów bojowych.

TTT to zintegrowany zestaw składający się z 4 lub 5 modułów, zależnie od konfiguracji (z ładowniczym lub bez). Każdy moduł posiada zintegrowaną ramę transportową (umożliwiającą szybkie przygotowanie go do pracy lub transportu), zintegrowane komputery, wyświetlacze, urządzenia elektroniczne i wykonawcze niezbędne do jego funkcjonowania. 

W skład zestawu wchodzą moduły IOS (instruktora), CMDR (dowódcy), DRV (kierowcy) z dołączanym modułem pedałów i GNR (działonowego).

Całość wyposażenia dodatkowego umieszczono w skrzyni z akcesoriami (okablowanie i urządzenia zewnętrzne, zestawy słuchawkowe, mysz i klawiatura instruktora, moduł pedałów kierowcy).

Same stelaże z ramą stalową zapewniają solidną ochronę podczas transportu i łatwą konfigurację przy rozstawianiu.  Kompletny system może zostać przygotowany do działania z trybu transportowego do rozpoczęcia szkolenia w 30 minut przez 4 operatorów. Zasilanie odbywa się za pośrednictwem pojedynczego połączenia ze standardowej sieci. Moduły TTT pozwalają na odtwarzanie różnorodnej konfiguracji uzbrojenia i sprzętu wojskowego w tym czołgów rodziny T-72, KTO Rosomak, BWP-1, haubicy Krab czy samobieżnego moździerza Rak

  

Reklama

Komentarze

    Reklama