Przemysł Zbrojeniowy

Leopard 2PL w Kielcach [Defence24 TV]

Egzemplarz, który jest za moimi plecami, jest to egzemplarz zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL, który był zrealizowany przez naszych pracowników szkolących się wcześniej w zakładach Rheinmetall Defence w Niemczech. Jesteśmy obecnie na końcowym etapie, czekamy na ocenę zespołu testującego i jestem przekonany, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy dostarczanie pierwszych egzemplarzy do wojska — powiedział prezes zarządu ZM "Bumar-Łabędy" S.A. Marek Grochowski.

W rozmowie z Defence24 TV prezes Grochowski wspomniał także o podpisanej niedawno umowie na modyfikację i remonty czołgów podstawowych T-72M/M1 w ramach konsorcjum z PGZ i WZM S.A. z Poznania. Co warte podkreślenia, czołgi te zostały wyprodukowane i były wcześniej remontowane w tych zakładach. Jego zdaniem prowadzone obecnie programy modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL oraz modyfikacja czołgów T-72 pozwoli na odzyskanie i zdobycie wielu nowych kompetencji niezbędnych do dalszego rozwoju zakładów.

Marek Grochowski przedstawił także prototyp mostu gąsienicowego MG-20 Daglezja-G, który został zaprezentowany na tegorocznym MSPO. Obecnie mają trwać pracę nad drugim egzemplarzem tego typu mostu, a już wkrótce ma on zostać zaoferowany polskiej armii jako środek przeprawowy dla ciężkich pododdziałów pancerno-zmechanizowanych.

Specjalista technolog ZM "Bumar-Łabędy" S.A. Leszek Nowak zaprezentował zakres i najważniejsze cele modernizacji czołgu podstawowego Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL oraz modyfikacji czołgów podstawowych T-72M/M1. 

Komentarze