Przemysł Zbrojeniowy

Morskie samoloty F/A-18 otrzymają nowy system zakłóceń

Samoloty F/A-18 otrzymają nowy system zakłóceń radioelektronicznych za 125 milionów dolarów – US Navy
Samoloty F/A-18 otrzymają nowy system zakłóceń radioelektronicznych za 125 milionów dolarów – US Navy

Firma ITT Exelis otrzymała od Dowództwa Lotnictwa Morskiego Stanów Zjednoczonych w Patuxent River zamówienie wartości 125 milionów dolarów na dostarczenie dla samolotów F/A-18 nowej wersji lotniczego systemu zakłóceń radioelektronicznych AN/ALQ-214(V)4/5.AN/ALQ-214 jest częścią zintegrowanego systemu walki elektronicznej IDECM (Integrated Defensive Electronic Countermeasures). Składa się on z układu odbiorczego wykrywającego przychodzące do samolotu emisje radioelektroniczne oraz z aktywnego system zakłóceń, chroniącego samolot przed jego wykryciem przez środki radioelektroniczne przeciwnika (takie jak radary kierowania uzbrojeniem czy głowice rakiet przeciwlotniczych).

Zobacz: USA: proces wymiany samolotów załogowych na bezzałogowce rozpoczęty

Przy czym rozszerzono liczbę maszyn jakie mogą zostać wyposażone w tego typu urządzenia. O ile bowiem poprzedni wariant system ALQ-214 był tylko wykorzystywany na samolotach F/A-18 E/F Super Hornet o tyle najnowszy – 4/5 może być dodatkowo montowany na F/A-18 C/D Hornet.

Przeczytaj również: Broń przyszłości: amerykańskie myśliwce szóstej generacji

System ma być wyprodukowany w zakładach ITT Exelis w Clifton w New Jersey i dostarczony do 2015 r. Wszystko wskazuje na to, że otrzymają go również samoloty F/A-18 E/F Super Hornet sił powietrznych Australii.

(MD)

Komentarze