Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MFW blokuje sprzedaż do Pakistanu chińskich samolotów J-10B

Wprowadzenie przez Pakistan samolotów J-10B może zostać opóźnione – weapons.technology.youngester.com
Wprowadzenie przez Pakistan samolotów J-10B może zostać opóźnione – weapons.technology.youngester.com

Kupno przez Pakistan 36 chińskich wielozadaniowych samolotów J-10B Vigorous Dragon za 1,4 miliarda dolarów może zostać opóźnione przez warunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego narzucone rządowi w Islamabadzie.

Pomimo, ze kontrakt na zakup 36 samolotów J-10B został podpisany w 2009 roku niezależni analitycy wskazują, że jego wykonanie napotyka na bardzo poważne przeszkody, związane z pogarszającym się stanem pakistańskiej gospodarki.

Zgodnie z warunkami kredytowymi stawianymi przez MFW, rząd w Islamabadzie musi podnieść przychody i zwiększyć kontrolę wydatków, w tym przede wszystkim tych, które są przeznaczone na uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Podporządkowanie się wytycznym oznacza, że Pakistan w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat nie będzie miał możliwości pozyskania nowych systemów uzbrojenia.

Do Islamabadu we wrześniu br. przyleciała specjalna delegacja z Chin, która miała za zadanie ustalić status zablokowanego kontraktu. Sprawę utrudnia dodatkowo fakt istnienia w Pakistanie silnej grupy przeciwników wprowadzania do sił lotniczych zupełnie nowego i nieznanego na świecie systemu uzbrojenia (J-10B był po raz pierwszy zaprezentowany publicznie na początku 2009 r.).

J-10B oferuje dużo cech myśliwców czwartej generacji i stąd zainteresowane jej zakupem są również takie państwa jak: Argentyna, Peru, Wenezuela, Indonezja i Malezja.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ito

  Ciekawe, że eksperci Pakistanowi radzą szukać oszczędności w sektorze obronnym, a USA- w sektorze socjalnym.

 2. Artwi

  Chińczycy dadzą im kredyt i MFW będzie mógł Pakistan cmoknąć. Jeszcze nie było państwa, któremu MFW by pomógł a nie zaszkodził...

  1. sce

   no popatrz jaki szkodnik, wszystkim szkodzi, nikt go nie lubi - ale żyć się bez niego nie daje od kilkudziesięciu lat. Szkodzi głównie wszystkim politykom wydającym nie swoje pieniądze. A chinole faktycznie sami mogą dać kredyt - ale czy dadzą to już inna sprawa. W tym względzie zachowują się bardzo racjonalnie.

 3. Darek

  Współpraca z MFW, czy UE to jest jak zakładanie sobie sznurka na szyję...,

Reklama