Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Meteorologia i komputery do celowania oraz ochronne fotele. Forcepol na MSPO 2020

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Na tegorocznym XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego firma Forcepol sp. z o.o. prezentuje szereg nowości obok innych, oferowanych przez siebie już wcześniej produktów. Wśród nowości wystawionych na MSPO 2020 można wymienić m.in. superkomputer A178 Thunder, stację meteorologiczną IRDAM 6056, elektromechaniczny maszt MecMast, fotele wojskowe Vital Seating & Systems (VVS) czy wyświetlacze morskie HM 32T22 MCVD.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Forcepol sp. z o.o. z Warszawy specjalizuje się w dostawie specjalistycznych urządzeń dla przemysłu cywilnego i wojskowego. W tym drugim przypadku firma realizuje między innymi dostawy urządzeń do wyposażenia pojazdów dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. W zakresie tym współpracuje z licznymi jednostkami badawczo-naukowymi i zakładami przemysłowymi, gdzie dostarcza sprzęt laboratoryjny.

Spółka reprezentuje i oferuje produkty partnerów zagranicznych. Wprowadza także na polski rynek nowe produkty, na które zgłaszane jest zapotrzebowanie, a które nie są produkowane w kraju. Dotyczy to przede wszystkim branż wykorzystujących wysokie technologie, takich jak przemysł ciężki, kosmiczny i lotniczy czy wojska i służb mundurowych. W tym zakresie współpracuje zarówno z dostawcami, jak i klientami, w celu opracowania, wyprodukowania i dostarczenia wymaganych systemów.

Firma ta oferuje m.in.: awionikę pokładową, instrumenty do badań materiałów łatwopalnych i energetycznych, balistyczne systemy pomiarowe, fotele wojskowe, klawiatury przemysłowe i wojskowe, komory klimatyczne, komputery wojskowe, maszty teleskopowe, monitory przemysłowe i wojskowe, osłony balistyczne, radary dopplerowskie, stacje meteorologiczne oraz superkomputery i systemy wbudowane.

Wśród spółek, które reprezentuje Forcepol i oferowanych przez nie produktów można wymienić kilkanaście firm, a w tym: polski Aitech Systems (komputery GPGPU, komputery jednopłytowe SBC, systemy wbudowane, moduły przejściowe i nośniki PMC i XMC, obudowy, płyty: wideo/graficzne, we/wy, pamięci, przełączniki Ethernet, zintegrowane komputery typu COTS), amerykański AVALEX Technology (awionika pokładowa), południowoafrykański EDH Doppler (radary dopplerowskie), włoskie FIRECO maszty teleskopowe, chiński Getac (przemysłowe komputery mobilne), norweski HATTELAND TECHNOLOGY (wyświetlacze i komputery panelowe dla marynarki), amerykański iKey (klawiatury wzmocnione, urządzenia wskazujące, hulapointy, trackballe), szwajcarski IRDAM (wojskowe stacje meteorologiczne), chiński KOMEG (komory klimatyczne), czeski OZM Research (sprzęt do badań właściwości materiałów łatwopalnych i energetycznych), czeska Prototypa (urządzenia do pomiarów balistycznych), duński Scandinavian Avionics Group (awionika pokładowa), duński Scanfiber Composites (osłony balistyczne), amerykański VARTECH SYSTEMS (monitory wojskowe i przemysłowe) czy brytyjski VITAL SEATING & SYSTEMS (siedziska do pojazdów wojskowych). 

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

A178 Thunder

Pierwszą spośród prezentowanych nowości jest wytrzymały komputer A178 Thunder od spółki AITECH Systems. Dysponuje on 512 rdzeniami CUDA, czyli aż dwukrotnie większą liczbą niż systemy oparte na Jetson TX). Posiada także 64 nowe rdzenie Tensor NVIDIA, które wzmacniają przetwarzanie macierzy dużych zestawów danych, co pozwala na wyższy poziom obliczeń przy niższym zużyciu energii. System ten może obsługiwać do 32 TOPS (trylion operacji na sekundę), co zapewnia lokalne przetwarzanie dużych ilości danych najbliżej czujników systemowych i jest aż 10-krotnym wzrostem w stosunku do początkowych testów systemów poprzedniej generacji opartych na GPGPU. Urządzenie waży mniej niż 2,5 kg i ma wymiary 21,6 × 8,1 × 17,2 cm. Wytrzymała konstrukcja jest zoptymalizowana do wykorzystania pod kątem SWaP (Space Weight and Power - ograniczenie wykorzystania przestrzeni, masy i poboru mocy), w zastosowaniach militarnych. Wśród nich można wymienić przetwarzanie rozproszone i przetwarzanie sygnałów w autonomicznych pojazdach nowej generacji, a także systemy nadzoru i celowania.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

IRDAM 6056 

Drugą spośród prezentowanych nowości jest stacja meteorologiczna IRDAM 6056 od spółki IRDAM. Według deklaracji producenta może ona stanowić część wyposażenia ciężkiego wozu bojowego uzbrojonego w armatę dużego kalibru. Brak ruchomych elementów pozwala na łatwiejszą instalację i konserwację oraz niższą podatność na uszkodzenia, wibracje, zabrudzenia. Niewielkie rozmiary (60 cm wysokości) i niska masa (3 kg) czynią ją kompaktowym rozwiązaniem. Wśród zakresu zadań można wymienić pomiar: ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru, temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Dodatkowo stacja ta może zostać wyposażona w: elektroniczny kompas (wskazujący kierunek wiatru oraz kierunek pojazdu względem północy geograficznej), odbiornik GPS (łączący lokalizacje pomiaru z danymi meteorologicznymi) czy cyfrowy czujnik temperatury TEMPEX (który może zostać zainstalowany w magazynie amunicji).

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

MecMast

Trzecią spośród prezentowanych nowości jest nowy elektromechaniczny maszt teleskopowy spółki Fireco. To rozwiązanie dla anten, radarów i kamer oraz innych urządzeń używanych do komunikacji i nadzoru. Maszt ten posiada silnik elektryczny i ma charakteryzować się dużą wytrzymałością i precyzją, która ma zapewniać stałą dokładność przy maksymalnym jego wysunięciu. Kontrolę jego pozycji ma zapewniać encoder, a wysokość ma być zaprogramowana i regulowana za pomocą komputera lub bezprzewodowego pilota z wyświetlaczem. System nie wymaga przy rozstawianiu lin odciągowych i dysponuje nośnością do 250 kg. Dodatkowo jest wyposażony w awaryjny system manualnego sterowania, który w przypadku utraty zasilania umożliwia rozwinięcie masztu na wymaganą wysokość.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

VITAL SEATING & Systems 

Czwartą spośród prezentowanych nowości jest rodzina specjalnych foteli pojazdowych VSS spółki VITAL Seating & Systems. W ofercie znajdują się m.in. fotele wojskowe absorbujące energię wybuchu min, a także zapewniające bezpieczny i komfortowy transport personelu czy też lekkie fotele zabezpieczające dla pojazdów komercyjnych, służb mundurowych czy wojska. Pierwsze z nich to fotele typu „troop seats” (pochłaniające energie) dla kierowcy, dowódcy lub pozostałych członków załogi pojazdu lub jego desantu lub typu ROPS „Roll Over”, które mogą być szybko instalowane i demontowane np. w przedziałach ładunkowych samochodów ciężarowych, które można w ten sposób przystosować do przewozu osób. W celu złagodzenia efektów wybuchu absorpcji jego energii w konstrukcji foteli zastosowano technologię Energy Controlled Deformation. Dodatkowo fotele te wyróżniają się niską masą i niewielkimi wymiarami, a także modułową konstrukcją.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

HM 32T22 MVD

Piątą spośród prezentowanych nowości jest wytrzymały wyświetlacz morski z certyfikatem TEMPEST HM 32T22 MVD od spółki HATTLENAD Technology. Seria wytrzymałych wyświetlaczy wojskowych HM powstała w celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu i grafiki o rozdzielczości 4K na nowoczesnych platformach wojskowych. Połączenie morskich standardów COTS (Commercial Off The Shelf - sprzęt dostępny z półki) i wymagań wojskowych TEMPEST ma zapewnić sprawne funkcjonowanie w warunkach morskich.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama