Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MBDA zmodernizuje pociski Storm Shadow

Tornado GR.4 z podwieszonymi pociskami manewrującymi Storm Shadow. Fot. www.raf.mod.uk
Tornado GR.4 z podwieszonymi pociskami manewrującymi Storm Shadow. Fot. www.raf.mod.uk

Resorty obrony Wielkiej Brytanii i Francji podały, że na ich zlecenie koncern MBDA zmodernizuje pociski manewrujące Storm Shadow/SCALP EG w połowie ich okresu eksploatacji. Dzięki temu wydłużony zostanie okres przewagi operacyjnej tego uzbrojenia w stosunku do zagrożeń spodziewanych w następnej dekadzie.

Deklaracja resortów obrony Wielkiej Brytanii i Francji to kolejny etap trwającej współpracy w ramach programów wojskowych prowadzonych przez oba te państwa, jest to też kontynuacja wspólnie prowadzonych prac nad środkami dalekiego rażenia, rozpoczętych w 1996 r. wraz z programem Storm Shadow/SCALP. Proces modernizacji tych pocisków w połowie okresu eksploatacji obejmie fazę rozwojową, a następnie etap weryfikacji próbami w locie w 2019 r.  Pierwsze zmodernizowane pociski zostaną zwrócone francuskim i brytyjskim siłom zbrojnym na początku 2020 r.
 
Według Antoine'a Bouviera, prezesa MBDA, „Program Storm Shadow/SCALP ma szczególne znaczenie dla MBDA, ponieważ doprowadził do utworzenia spółki Matra BAe Dynamics, która stała się modelowym przedsiębiorstwem dla całej grupy MBDA. Ten model do dziś pozostaje wyjątkowy w całym sektorze przemysłu obronnego. Zapewnił naszym klientom w Europie i innym odbiorcom eksportowym dostęp do przystępnych kosztowo a zarazem nieporównywalnych na świecie zdolności operacyjnych, w tym pocisków Meteor i Aster”.
 
Storm Shadow/SCALP to pocisk powietrze-ziemia dalekiego zasięgu z głowicą konwencjonalną, odpalany i kierowany z samolotu, przeznaczony do zwalczania strategicznych celów wojskowych. Może być przenoszony przez samoloty Tornado, Rafale i Mirage 2000, trwa też jego integracja z samolotem Eurofighter Typhoon.
 
Blisko 3000 pocisków Storm Shadow/SCALP zostało już dostarczonych lub zamówionych przez siły zbrojne na całym świecie. Od wejścia do służby w 2003 r. prawie 200 pocisków tego typu zostało już użytych operacyjnie.
 
Reklama

Komentarze (1)

  1. Observer

    Storm shadow w wersji morskiej oferowany jest nam przez Francuzów w projekcie Orka, jako efektor dla ich Scorpene o zasiego 1000km + .

Reklama