Przemysł Zbrojeniowy

MAKS 2013: Rosoboronexport kupuje samolot VIP

Suchoj S-100 w towarzystwie bardziej bojowych krewnych. - fot. Suchoj
Suchoj S-100 w towarzystwie bardziej bojowych krewnych. - fot. Suchoj

Podczas wystawy lotniczo-astronautycznej MAKS 2013 rosyjski, państwowy eksporter broni Rosoboronexport podpisał kontrakt o wartości ponad 30 milionów dolarów. Obejmował on zakup samolotu dyspozycyjnego Suchoj Superjet-100 w wersji VIP.Superjet-100 to flagowy produkt cywilny koncernu lotniczego Suchoj. Jest to regionalny samolot pasażerski o pojemności 100 osób, posiadający też wariant dyspozycyjny. Rosoboronexport nabył wariant VIP, przeznaczony dla 19 pasażerów, podróżujących w wysokim standardzie. Celem tego zakupu ma być "intensyfikacji współpracy wojskowej Rosji z innymi krajami".

Czytaj też - MAKS 2013: Kontrakty rządowe na 2,5 mld S dla UAC

Wartość kontraktu szacowana jest na 30 milionów dolarów, co jest interesujące, zważywszy że komercyjna cena tego wariantu na rynku kształtuje się w granicach 50 milionów.Samo wyposażenie luksusowej kabiny kosztowałoby w specjalistycznej firmie ponad 6 milionów dolarów.

Czytaj również - Nowe karabiny Kałasznikowa

Wiąże się z tym pewien skandal, gdyż wykonawca takich usług, amerykańska firma Aeromanagement, pozwała firmę Sukhoi Civil Aircraft o naruszenie dóbr intelektualnych. Rosyjski koncern lotniczy zrezygnował z usług amerykańskiej firmy po przedstawieniu wstępnego projektu. Tymczasem aranżacja zaprezentowana na MAKS 2013 jest zdaniem Aeromanagement identyczna z ich propozycją. Sprawa wpłynęła już do amerykańskiego sądu i jest w toku.

(JS)

 

Komentarze