Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Libucha: AW149 to śmigłowiec silnie uzbrojony [DEFENCE24 TV]

AW149
Autor. T. Głowacki

„AW149 w konfiguracjach wybranych przez wojsko to śmigłowiec przede wszystkim do realizacji zadań desantowo-szturmowych i wsparcia pola walki” – podczas XXX MSPO poinformował Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik, dodając, że – „jest to śmigłowiec mocno uzbrojony w rakiety przeciwpancerne do zwalczania dużych celów oraz niekierowane i kierowane mniejszego kalibru.” Oprócz maszyny bojowej w Kielcach PZL-Świdnik prezentował też lekki śmigłowiec AW109 Trekker. Jak poinformował przez Libucha – „Bardzo mocno tym śmigłowcem jest zainteresowana Straż Graniczna. Drugim powodem jest zilustrowanie koncepcji modernizacji awioniki śmigłowca W-3 Sokół, bo rozmawiamy od jakiegoś czasu z wojskiem na ten temat.”

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Starszy pan

  A gdzie następca mi 8 mogliśmy my mieć duży solidny śmigłowiec transportowy a mamy zbieraninę akurat najmniej potrzebnych śmigłowców, albo wielki AW 101 za 500 mln sztuka albo mikrus cywilny nh 70 a teraz AW 149 transportowy który przewozi ledwie 60% żołnierzy co Caracale.

  1. Valdore

   @starszy pan: nastepcó Mi-8/14 jak nei było tak nei ma po skasowaniu Caracali jakei miały je własnei zastapić. Bo AW149 to Perkoz czyli zastepstwo za Mi-2, AW-101 to frankensztajny w dwóch wzajemnei sie wykluczajacych wersjach ZOP/SAR niezdolne do zastapienia Mi-14. Ajeszcze czekaja w kolejce Mi-17 które miały wg oryginalnych planó zastapic cieżkie smigłowce ala Ch-47

 2. Powiślak

  Tort "z Kruka" przeszedł im koło nosa. Ale że MON "kocha" sprzęt II kategorii znaczy niebojowy , to pewnie AW149 tez przejdzie...w wersjach pomocniczych. Jakieś Perkozy, Kondory, byle słabo wyposażone i nieuzbrojone!

  1. Valdore

   @Powislak ty masz w ogóle pojęcie co wypisujesz?? Kondor to smigłowiec ZOP wiec jakie nieuzbrojone i słabo wyposazone. A Perkoz to własnei AW149.

 3. 7TP

  Podobno Izrael przekazał Rosji kody do dronów w 2008r.....

  1. Powiślak

   Owszem, podobno. Dlatego "podobno" że brak innych stwierdzeń niz....rosyjskie. GDYBY jednak Izrael zdradził kupującego , to tylko ostatni FRAJER by potem kupił coś od Izraela, bo już NIKT NIGDY by im nie zaufał. Ogarniasz karkołomny absurd, który bezpodstawnie powtarzasz za.. propagandą Kremla?

  2. Valdore

   @7TP taak, kolejna bajka z Olgino:)) A dla twojej wiedzy nie przekazał żadnych kodów co ładnie potwierdzili Gruzini dalej kupując izraelski sprzęt.

 4. Starszy pan

  No to podsumujmy 50 caracali w tym wersję zop i sar mieliśmy kupić za 13,5 mld złotych. Za 30 AW 149 ponad 8 mld. Caracale mógł zabrać 28 żołnierzy, e AW 149 18 żołnierzy. Rzeczywiście wstaliśmy z kolan. Co z takimi śmigłowcami najlepiej widać na Ukrainie, gdzie pancerny mi28 został przecięty na pół przez starstreak.

  1. Powiślak

   No to przestańcie bić pianę nt Caracali. Były porównania z trzema innymi kontraktami , w tym niemal identycznym w Brazylii. I każda pełna analiza wykazała, że nasz kontrakt na Caraczany był fatalny. Koniec bredni. Co jednak absolutnie nie wyklucza , że zakup AW149 n i e jest TEŻ fatalny. Jedyny zaś sens Caraczana to była jego wersja morska, i wszelkie analizy dotyczące tej wersji - to potwierdzają. Tym samym wybór AW101 jest tu zdecydowanie gorszy. Doskonale wiedzą to Brytole.

  2. Valdore

   @Powislak skończ zmyslac. Polskei Caracale miały byc głownie wersjami specjalistycznymiz czego za same smigłowce to 8mlld zł reszta to potezny offset. Kontratk brazylijski to głównei maszyny transportowe wiec masz racje koniec twoich bredni

 5. dr Solfernus

  AW149 najgorszy wybór dla WP to już lepszy był stary sokół możliwości prawie te same a 3 razy tańszy - oczywiście jak był produkowany przez PZL Świdnik!!! ps. nie będzie produkowany w Polsce w przeciwieństwie do s70 z Mielca!!!

  1. Powiślak

   Zanim kupiłbym uzbrojonego 149 to grzecznie bym poprosił o przebudowę np. 24 szt Sokoła/W3 (spośród posiadanych naszych ok 70szt) na Głuszca ze Spike! Leonardo potwierdziłby wtedy swą wiarygodność i ...ceny. I mógłbym WTEDY rozważyć większy kontrakt, już na AW149 we wszelkich wersjach. Bo na razie to z Leonardo kompletnie NIC nam nie wychodzi. W szczególności czy z remontami Sokołów czy Anakond. Jak by było z AW149?

 6. mejixe

  Integrować z brytyjskim Brimstone i żadnego jęcznenia ze Spike. Już nie jeden raz Izrael nas wystawił, bądźmy chociaż mądrzy po ntej szkodzie.

 7. zigzak

  co chwila jest izraelskim o NLOS.To system dalekiego zasiegu ale nie tak trudny do zakłócenia- musi byc po prostu łacznośc miedzy wyrzutnią a pociskiem co względnie łatwo zakłocić a czego nie ma np z BRIMSTONEM - to pocisk autonomiczny sam wybiera cel z swojej biblioteki celów-to ogromna przewaga tej rakiety,I niech nikt nie mówi że Rosjanie nie potrafią zakłócać sygnałow. Dzisiaj pewnie nie potrafią ale nauczą się i wdrożą odpowiednie systemy a wtedy zostaniemy z bardzo nowoczesnym... złomem

 8. Valdi

  Rozumiem że już spike NLOS został już z zintegrowany ? Bo reszta to bajki i mrzonki

  1. Rea

   Spike to przeszłość, zakaz dostarczania sprzętu izraelskiego na Ukrainę podkopał wiarygodność zbrojeniówki izraelskiej. Wpakowaliśmy się trochę ze Spajkami w kanał, bo nadal nie mamy 100% możliwości produkcji w Mesko, wciąż część komponentów jest z importu. Mam nadzieję, że ktoś teraz siedzi i poci się nad Moskitem i że Pirat okaże się hitem na miarę Pioruna.

  2. Wilis

   Żydzi, Niemcy czy nawet Finowie nie są lojalni i trzeba się od nich trzymać z daleka. Mam nadzieję że współpraca z Korea będzie inna i korzystna dla obu krajów.

  3. Dudley

   Rea. 1. Co ma wspólnego polityczna decyzja rządu Izraela o nieangażowaniu się w konflikt w Ukrainie, z wiarygodnością izraelskiej zbrojeniówki? Czy izraelska zbrojeniówka nie wywiązała się z jakiś zobowiązań? A może produkty tejże zbrojeniówki okazały się wadliwe? 2 Czy produkujemy jakąkolwiek broń na licencji w której nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznych dostaw? .3 Możesz podać jeden powód dla którego Pirat miałby stać się hitem, jest skuteczniejszy od innych ppk, ma większy zasięg, nowatorskie rozwiązania nigdzie indziej nie spotykane rozwiązania? 4. Możesz też przy okazji napisać co to jest wg ciebie "hit"? Skoro wg ciebie Piorun nim jest. Bo jak dla mnie "hit" to produkt który sprzedaje się jak "ciepłe bułeczki" i zgarnia większość rynku lub bardzo znacząca jego cześć. Czy "Piorun" ma bardzo znaczący udział w rynku i sprzedaje się jak "ciepłe bułeczki"? Ile kontraktów eksportowych podpisano, na jaką ilość rakiet, czy ma szanse wyprzeć z rynku inne MANPADSy np Stingery?

Reklama