Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lekki i tani samolot uderzeniowy Scorpion już lata [video]

Samolot Scorpion odbył swój pierwszy lot – fot. Textron AirLand
Samolot Scorpion odbył swój pierwszy lot – fot. Textron AirLand

Lekki samolot bojowy Textron Airland Scorpion wykonał swój pierwszy lot bojowy 12 grudnia br. w bazie lotniczej amerykańskich sił powietrznych w McConnell w Wichita (stan Kansas).  

Scorpion to z założenia lekki samolot uderzeniowy przeznaczony przede wszystkim do wykonywania zadań rozpoznawczych ISR (intelligence, surveillance, and reconnaissance) i misji związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym (homeland security mission) – np. do nadzoru granic czy zwalczania przemytu narkotyków. Sukcesem jest to, że jego pierwszy lot trwający 1 godzinę 25 minut odbył się już 24 miesiące po rozpoczęciu prac nad projektem.

Scorpion to jeszcze jeden dowód na to, że programy lotnicze mogą być realizowane za niewielkie pieniądze. Co więcej pilot oblatywacz po wylądowaniu potwierdził, że jeżeli chodzi o właściwości samolotu w locie to są one porównywalne do innych statków powietrznych, które powstawały w o wiele bardziej kosztownych projektach.

Scorpion wykazał się dużą stabilnością i czułością na działanie pilota, może latać z prędkością ponad 830 km/h, na pułapie do 12 100 m i ma zasięg do 4400 km. Samolot może przenosić w wewnętrznym luku ładunek do 1360 kg i na zewnętrznych zaczepach do 2766 kg.

Reklama

Komentarze (10)

 1. SO PL

  Ciekawe bo to przecież wypisz wymaluj polski PZL 230 Skorpion...tylko zmodyfikowany...zresztą ten też został później zmodyfikowany do wersji PZL-230F.Amerykanie jak widać wykorzystali jak zwykle znakomitą polską myśl techniczną jak już znamy z historii najnowszej.Ale nie tylko oni nas d...ją...po co ma w Polsce wyjść jakieś cudo i przynieść dochody pracę i rozwój przemysłu lotniczego jak można oddać za marne srebrniki patent w obce łapy...jak zwykle możemy powiedzieć szkoda...tylko kiedy to się skończy???

  1. Swój

   Jak wprowadzimy Dudę na prezydęta ,a PiS będzie miał większość w parlamęcie

 2. patriota

  Patrzę na ten prototyp i serce boli. Amerykanom się chce, Amerykanom się opłaca, Amerykanie projektują i budują. Tymczasem w Polsce, kraju w którym tak brutalnie i bezwzględnie zniszczono gospodarkę, kraju całkowicie kontrolowanym przez zagraniczny kapitał i korporacje, kraju niszczonym przez wszechobecną korupcję brak zaplecza badawczo-projektowego, brak technologii, brak kadry technicznej, brak mądrego zarządzania i organizacji. Są tylko montownie korzystające z niewolniczej pracy polskiego robotnika. Tego rodzaju samolot mógł z powodzeniem powstać i w Polsce jako samolot szkolno-treningowy, oraz lekki samolot bojowy. Ewentualny problem to silniki, choć być może możliwa byłaby współpracą np.: z Ukrainą. Tak to powinno wyglądać: niewielkie, prywatne, POLSKIE przedsiębiorstwa wspierające POLSKI przemysł zbrojeniowy i armię. Dostarczające bsl, czołgi, karabiny, okręty, pojazdy pancerne, samochody ciężarowe, systemy łączności, obserwacyjne, rozpoznawcze, oraz... buty, mundury, pościel, żelazne porcje...

  1. Kit

   W Polsce pewnie by coś powstało, tylko nie w instytutach naukowych bo tam będą ciągnąć pieniądze i badać bez końca makiety. Podejrzewam, że w małych zakładzie garstka zapaleńców szybciej by to zrobiła niż instytut naukowy.

  2. ryszard56

   masz rację serce boli i szlak człowieka trafia na naszych POLITYKÓW to tak jest jak nie ma WODZA ,taki samolot już dawno mógł być na wyposażeniu Polskiego lotnictwa ,ale 20 lat temu jakiś generalik ,pewnie na usługach obcego wywiadu położył łapę na ten projekt POLSKIEGO SCORPIONA,myślę że nadszedł czas ,aby POLSKI RZĄD POWRÓCIŁ DO BUDOWY POLSKIEGO SCORPIONA,pozdrawiam

  3. Łętowski

   Do Patrioty! Jak ja Cie rozumiem. Ale..."niewielkie przedsiębiorstwo dostarczające smaolotów, czołgów, okrętów..." tak napisałeś. Trochę bez sensu. Szkoda

 3. nun

  Troche podobny do niedoszłego polskiego ,,skorpiona '' inne skrzydła

 4. sg 1

  Ciekawe czy mógłby zastąpić wysłużone suki

 5. tomkun

  Nomen omen. Aż się chce płakać...

 6. Scooby

  Bez histerii - dla 20 sztuk nie opłaca się stawiać montowni. mamy nasz przetarg na AJT - zawsze można dokupić więcej. Fajny , ładny ale np: http://www.youtube.com/watch?v=ql-xArZqfg0 też nic nie brakuje... .

 7. MRSS

  Zastanawiająca konstrukcja. Jestem ciekaw czy da się zaadaptować na samolot szkolenia zaawansowanego i wkręcić Textron w amerykański przetarg na AJT. A interesuje mnie to dlatego, że do nadzoru granic czy zwalczania przemytu bardziej odpowiedni wydaje mi się napęd turbośmigłowy.

 8. Uchi

  Pierwsze skojarzenie ze Scorpionem Textron Airland to PZL Skorpion. Maszyny za ktorymi stoi podobna idea, tylko że nas powstał za wcześnie i w miejscu bez perspektywy na finalizacje. :(

 9. Piotr

  Pamiętcie PZL Skorpion - gdyby udało się wskrzesić tą ideę i przygotować projekt pod współczesne pole walki - może nawet wariant bezzałogowy?

 10. Defender PL

  "Sukcesem jest to, że jego pierwszy lot trwający 1 godzinę 25 minut odbył się już 24 miesiące po rozpoczęciu prac nad projektem. Scorpion to jeszcze jeden dowód na to, że programy lotnicze mogą być realizowane za niewielkie pieniądze" http://www.youtube.com/watch?v=EPAON2c3zno PZL 230 Skorpion http://www.youtube.com/watch?v=FmptiW_aoM4 EM -10 Bielik Kiedy krajem moim rządzą marionetki, a teczki ich w Moskwie..tak wszystkiemu łeb jest ukręcany na każdym kroku.

Reklama