Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Królestwo Belgii zakupi śmigłowce H145M

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Królestwo Belgii zakupi 15 wielozadaniowych śmigłowców H145M dla wojska oraz dwa helikoptery(z opcjonalną możliwością dokupienia trzech kolejnych) dla Policji Federalnej.

Umowę podpisano pomiędzy Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA), która występowała w imieniu Belgii, a firmą Airbus Helicopters, przy okazji targów Eurosatory, które odbywają się w Paryżu - podała w oświadczeniu NSPA, dodając, że zobowiązała się do podpisania początkowego pięcioletniego kontraktu na wsparcie. Agencja ujawniła również, że dostawa pierwszych wiropłatów jest planowana na 2026 r.

NSPA pełni rolę agencji zaopatrzeniowej, działającej w imieniu mniejszych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, więc z technicznego i formalnego punktu widzenia jest to umowa pomiędzy NATO a Airbusem.

„Jesteśmy dumni, że Belgia dołączy do rosnącej społeczności użytkowników H145M” – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters.

„W Europie solidny wielozadaniowy helikopter staje się punktem odniesienia w taktycznych zdolnościach transportu powietrznego, operacjach specjalnych i misjach ewakuacji medycznej. Jesteśmy pewni, że H145M szybko stanie się kluczowym nabytkiem w belgijskim portfolio obronności i bezpieczeństwa” - dodał.

Czytaj też

„Dzięki temu zakupowi obrona belgijska uzyska skuteczną taktyczną zdolność transportu powietrznego na potrzeby operacji specjalnych oraz zdolność do ewakuacji medycznej drogą powietrzną” – podała w komunikacie Agencja NSPA.

„Wykorzystanie tych samych platform umożliwi ujednolicenie i interoperacyjność w zakresie wsparcia technicznego, szkoleń i realizacji misji pomiędzy belgijską obroną a belgijską policją federalną” – stwierdziła.

Reklama

H145M to wojskowa wersja sprawdzonego, lekkiego, dwusilnikowego śmigłowca H145. Helikopter jest wyposażony w pakiet cyfrowej awioniki Helionix, który oprócz innowacyjnego zarządzania danymi lotu obejmuje wysokowydajnego 4-osiowego autopilota, który znacznie zmniejsza obciążenie pilota podczas akcji. Szczególnie niski ślad akustyczny sprawia, że H145M jest jednym z najcichszych helikopterem w swojej klasie.

Śmigłowce H145M są w użytku lub zostały zamówione przez takie kraje jak USA, Niemcy, Serbię, Węgry, czy Wielką Brytanię.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. WSK74PL

    Polska kupiła Bella dla Policji, bo nie mogła mieć w ramach MSWiA jednolitej floty (a mamy ponad 20 maszyn H135 w LPR)............

Reklama