Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Korupcyjne problemy koncernu Rolls-Royce

Fot. Chris Lofting/wikipedia
Fot. Chris Lofting/wikipedia

Brytyjska firma Rolls-Royce, stała się obiektem dochodzeń antykorupcyjnych w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 

Jak informuje przedstawiciel koncernu: "Rolls-Royce współpracuje z organami państwowymi w zakresie śledztw dotyczących przekupstwa i korupcji". Pierwsze sygnały o możliwych naruszeniach prawa pojawiły się w 2012 roku w związku z transakcjami w Chinach i Indonezji. 

Na początku bieżącego tygodnia indyjskie ministerstwo obrony zarządziło dochodzenie w sprawie zakupu silników lotniczych Adour o wartości 1,6 mld dolarów. Central Bureau of Investigation (CBI) będzie badać wszystkie transakcje pomiędzy brytyjskim producentem i firmą Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) w latach 2007-2011. 

Obecnie władze indyjskie podchodzą bardzo poważnie do spraw korupcyjnych, o czym przekonała się firma AgustaWestland, której rząd indyjski wypowiedział umowę na 12 śmigłowców VVIP AW101. Udowodnienie praktyk korupcyjnych może spowodować wciągnięcie Rolls-Royce'a na "czarną listę" firm, z którymi rząd indyjski nie będzie współpracował. Byłoby to problematyczne dla obu stron, gdyż w Indiach  produkty tej marki wykorzystuje kilka typów eksploatowanych maszyn. Są wśród nich transportowe C-130j Hercules, szkolno-treningowe HJT-16 Kiran czy BAE Hawk, ale też maszyny Embraer EMB145 AEW&C, czy licząca ponad sto samolotów flota szturmowych maszyn Jaguar. 

Innym poważny użytkownikiem produktów Rolls-Royce są państwowe firmy energetyczne i gazownicze, wykorzystujące urządzenia tego producenta w elektrowniach i systemach przepompowni rurociągów. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. afraid

    Korupcja Rollce Royce, korupcja LM, sprzedaż kodów przez IAI..... co za biznes......

Reklama