Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koreański ppk Chungum wychodzi z cienia

Fot. Hanwha
Fot. Hanwha

W Korei Południowej firma Hanwha Defence prowadzi ostatnie prace nad  kierowanym pociskiem przeciwpancernym Chungum odpalanym z platform powietrznych. Nowe ppk wejdą przede wszystkim na wyposażenie lekkich śmigłowców LHA oraz prawdopodobnie bezzałogowców.

Nowej generacji ppk to efekt współpracy wspomnianej firmy Hanwha Defence oraz  Koreańskiej Agencji Rozwoju Obronnego. Jak podaje Jane's zgodnie z przyjętymi planami wszystkie prace nad nim mają potrwać maksymalnie do końca tego roku.

Rozwój tego ppk zapoczątkowano w 2017 roku z przeznaczeniem nie tylko dla własnej armii, ale i na eksport. Przyszły LHA ma przenosić cztery takie ppk.

Pocisk o średnicy 120 mm zaopatrzono w cztery środkowe (większe) i również cztery tylne (mniejsze) rozkładane w locie powierzchnie aerodynamiczne i stabilizujące oraz dwie dysze.  Chungum ma masę 16 kg i konstrukcyjnie dzieli się na cztery zasadnicze przedziały –  naprowadzania, głowicy, silnika i mechanizmów sterowania lotem, akumulatora i kabla światłowodowego.

Reklama

Komentarze (7)

 1. KrzysiekS

  NAREW, PIRAT, MOSKIT, PIORUN 2, czy amunicja przeciwpancerna to wszystko powinno być produkowane siłami PGZ i na to potrzeba decyzji MON i za tym idących pieniędzy.

  1. Davien

   Krzysiek,a masz efektor dla Narwi naszej produkcji? Pirat to lekki ppk przeciwko BWP i innym takim pojazdom i jak najbardziej powinien byc produkowany ale nie jako zastepstwo normalnych ppk, Moskit to ciagle makieta i kilka modeli do testów odpaleń więc tu jeszcze sporo roboty . natmiast Piorun 2 to pocisk o zasięgu do 12km i tez z całej rakiety mamy GSN ze zwykłego Pioruna, reszte trzeba opracować a nie bedzie to zwykły Piorun na sterydach. A co do amunicji APFSDS-T to mamy jak najbardziej opracowaną ale problemem jest zwykły brak czołgów mogacych nia strzelać bo mógł jedynie PT-91M Malaj.

  2. KrzysiekS

   KrzysiekS->Davien Bez decyzji i środków za tym idących to czcze gadanie. Będą decyzje i środki reszta jest do zrobienia nawet jeżeli potrwa to 3-5 lat.

  3. Davien

   Krzysiek, decyzje i srodki nie zastapia wiedzy i technologii .

 2. PPK Moskit oraz PPK Pirat powinny być taktowane jako broń strategiczna w naszych warunkach geopolitycznych

  PPK Moskit oraz PPK Pirat powiny być jak najszybciej dokończone i traktowane jakobroń strategiczna dla obronności kraju suwerenna pięść zdolna zatrzymaćzatrzymać pancerny walec

  1. dim

   Przecież Moskit zostanie faktycznie wprowadzony do produkcji dopiero wtedy, gdy siły zbrojne Rosji dysponować będą, w wystarczającej liczbie, sprzętem pancernym odpornym na próby ataku Moskitem. W ten sposób ów Moskit stanie się tylko kolejnym wywaleniem pieniędzy, zamiast przeznaczaniem ich na tworzenie faktycznie skutecznej obronnie broni. Dla mnie to oczywiste, że tak ma być. Choć z pewnością nie o tym marzyli i żołnierze i inżynierowie - projektanci.

  2. dropik

   w konflikcie na Donbasie PPK odpowiadały za mniej niż 10% zniszczonych moja droga bronio strategiczna :P

  3. Davien

   Dim, wiec moze w Grecji pokazcie jak sie opracowuje ppk? A zapomniałem, wy ich nie opracowujecie jedynie kupujecie za granica:)

 3. dim

  Trzy lata i mają w produkcji seryjnej ppk. My, trzy lata i mamy kolejny dialog techniczny. Czyli moja świętej pamięci mama, a także zmarła tragicznie na Sybirze babcia działałyby z podobną skutecznością, co polski MON.

  1. Olo Kwasek

   Bo w MON od lat działa jakas grupa sabotażystów. Przecież to jest oczywiste. Pytanie kto ich kryje? Kto im daje parasol ochronny? Jak można tworzyć wymagania sprzeczne same w sobie? Chyba tylko po to by program upadł. Jak można przez coś 15 lat wybierać granatnik ppanc i nie ustalić czy ma być jedno- czy wielorazowy? Jak można twierdzić przez ponad 12 lat, że "trwa integracja pocisków Spike z wieżami Hitfist"?? Skoro już po 1 roku doświadczeń było wiadomo , że po prostu konstrukcja tej wieży nie wytrzymuje dodatkowych ponad 250 kg obciążenia? Ale MON jeszcze do zeszłego roku twierdził, że "integrowanie trwa"!! Co to za bzdety?? A od 2003 trwa program Baobab!! Trwa??

  2. al2

   Koncepcje,badania,dialogi ,przetarg,unieważnienie przetargu,jak w chocholim tańcu,czyli polski MON w działaniu.Gdyby takie rzeczy działy się Rosji to bym się cieszył,ale w Polsce byłoby śmieszne ale jest tragiczne. Nieważne czy PO ,czy PIS MON jednakowo nie funkcjonuje.

  3. Skiki

   Jak nie wytrzymuje jak wytrzymuje. Da się to zrobić br problemu bo Włosi dokładnie to samo zrobili że swoimi wieżami. Czyli zintegrowali ze spikami. I jeszcze niedawno szef Leonardo mówił w wywiadzie ze już dawno przesłali MON propozycje integracji. Tylko MON nie chce z jakiegoś dziwnego powodu.

 4. zniesmaczony

  Dlaczego Polska nie wchodzi w kooperację z państwami jak Korea, Szwecja, Turcja tylko robi z siebie kolonialny rynek zbytu dla USA i Izraela?

  1. mmartini72

   Dobrze wiesz tylko boisz się głośno powiedzieć. Nasza władza od 44r. jest zależna do Rosji, Niemiec, USA i Izraela. Dlaczego? Ponieważ nasi politycy są na smyczy tych państw z powodu dobrze znanych.

 5. rada

  Kupić licencje

 6. r

  My powinniśmy zrobić Pirata z głowica od Pioruna. Byśmy mieli Javelina.

  1. Marek1

   Jasne, a na Honkera nałożyć wieżę od Raka i będzie "nowa jakość" ;))). Zacznij w końcu człowieku rozróżniać ppk od rakiet klasy MANPAD do zwalczania celów powietrznych.

  2. Piąta Lapa

   Kolega maj rację Błaszczak dawaj kasę

  3. żart

   Drogi kolego a na Borsuka wierzę Leoparda i będzie

 7. Mesko Man

  Na razie składamy spike i to na tyle Innej kasy nie będzie Rozwój stoi bo te 12 mln to porażka

Reklama