Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa: ponad 8 miliardów dolarów na obronę antyrakietową

System M-SAM – fot. www6.atwiki.jp
System M-SAM – fot. www6.atwiki.jp

Południowokoreańskie ministerstwo obrony planuje wydać w ciągu najbliższych pięciu lat około 9 bilionów wonów (8,31 miliarda dolarów) na zwiększenie swoich możliwości, jeżeli chodzi o wykrywanie i niszczenie północnokoreańskiej broni jądrowej i rakiet balistycznych.

Nowe plany mają zostać zrealizowane od 2016 r. do 2020 r. Nastąpiło przy tym zwiększenie budżetu obronnego i z 232,5 bilionów wonów, jakie będzie miało do dyspozycji południowokoreańskie ministerstwo obrony, 115,4 ma pójść na zarządzanie siłami zbrojnymi, natomiast 77,1 biliona ma zostać przeznaczone generalnie na poprawę zdolności obronnych.

Jako priorytet uważany jest system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej KAMD (Korea Air and Missile Defense), powstający m.in. we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W jego ramach będą wykorzystane rakiety PAC-3, M-SAM i radar wczesnego ostrzegania, ostrzegający o nadlatujących rakietach. Południowa Korea przewidują dodatkowo wprowadzenie bezzałogowych samolotów rozpoznawczych na szczebel dywizji oraz zbudowanie systemu dowodzenia i kontroli, który dostarczy do jednostek pierwszorzutowych informację zwiększającą świadomość sytuacyjną.

Plany przewidują jeszcze: wprowadzenie dronów HALE i MALE, bomb precyzyjnych dalekiego i średniego zasięgu, wielozadaniowych satelitów, samolotów F-35A, tankowców powietrznych, śmigłowców bojowych i nowych pojazdów opancerzonych. Przy czym 17,9 biliona wonów ma zostać przeznaczone na prace badawczo – rozwojowe.

Reklama

Komentarze (6)

  1. ppp

    Skoro za tak wielkie pieniądze my kupuje my tylko 48 wyrzutni z USA, powinniśmy dokupić z drugiej ręki kolejne za pół ceny. Przecież nasz parasol będzie bardzo dziurawy.

  2. Jan

    Fajna informacja, ale przeciętny czytelnik nie zna kursu wona. Dorym standardem dziennikarskim jest przywołanie w nawisie kwoty w $

  3. MW80

    Rozumiem, że w mniemaniu niektórych "zafcuf" tematu pocisk z systemu PAC-3, czyli MIM-104F MSE jest kiepskim pociskiem. Bo z treści artykułu wynika, że właśnie pocisk będzie głównym "wkładem" USA w nowy, koreański system opr/opl. Ciekawe, że oprócz Koreańczyków także Niemcy byli (są) zainteresowani wykorzystaniem tego pocisku w systemie MEADS. PATRIOT to system sprawdzony ale nie perspektywiczny. To fakt. Tyle, że problemem nie jest pocisk ale przestarzały koncepcyjnie radar i wyrzutnia.

  4. zdzich

    No właśnie.Kiedy Polska będzie miała WŁASNE satelity?Chyba nierealne na razie ale jeśliby ktoś miałby WIĘKSZE pojęcie o kosztach,ilości to będę wdzięczny za uwagi.

    1. eybh

      Na razie są plany, aby do 2020 umieścić dwa satelity. Bodajże w PMT oszacowano koszty na około 1mld zł. Obecnie mamy dostęp do danych z włoskiego satelity. A moce rozpoznawcze zostaną również zwiększone poprzez nasze uczestnictwo w AGS opartym o RQ-4B Global Hawk.

    2. ja

      Coś się ruszyło w temacie. Powołano polską agencję kosmiczną. Satelity to nasz cel. Trochę wody w Wiśle upłynie.

  5. BiC

    Głupstwa piszecie..Korea Poł. ma zbyt wiele do stracenia, bo ma tygrysa za plecami, który ostrzy sobie ma nich pazuryi, więc polityka polityką, ale własne bezpieczeństwo ponad wszystko! Więc, wybiera się to co najlepsze. Tak robią Oni, my postąpiliśmy podobnie. Powiedz czy system Amerykański zawiódł gdzieś ?? Powiedz komu bardziej ufamy jako Firmie i czy to błąd, że wybraliśmy pewniaka?? Bo jest to sprawdzona firma i produkt wyjściowy też sprawdzony bojowo, chyba nie poddajesz tego wątpliwość.Czy tym samym może pochwalić się konkurent? Nie, nie może. W tym przypadku wierzę w Amerykę!

    1. Oj

      Na początek synku to nie jest kwestia wiary a dowodów i kosztów.Po drugie rząd polski mając na uwadze historię i ogromną wpadkę z f-16 ( i nie tylko ) nie będzie gadał z firmą a z rządem USA.Po trzecie wojsko nie chce tego złomu o czym mówi wprost gen.Skrzypczak i przestań zawracać gitarę durną paplaniną........

  6. BiC

    Ta informacja potwierdza tylko słuszność wyboru PAC-3 dla Polski jako systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.Bo raczej zabawek to Oni nie szukają. Ojej zapomniałem, że u nas PAC-3 to be! i każdy Kowalski wie lepiej, czego naszej obronności trzeba.

    1. ZSMW

      Korea na 100% będzie miała kody i potężny offset za ten system a Polska NIE!!! Zresztą my system M-SAM odrzuciliśmy i będziemy mieli dziadowskie patrioty z tymi samymi (niby) rakietami ale z gorsza całą resztą!

    2. Oj

      Właśnie ta informacja jest po to by usprawiedliwić ZŁY i KOSZTOWNY niespełniający żadnych kryteriów nowoczesności system i takie mydlenie oczu nic tu nie da cwaniaczku. Najlepszym komentarzem do tego są słowa gen. Skrzypczaka cyt.>"Wybór Patriota nie jest najlepszy. Żołnierz polski nie dostanie nowoczesnego sprzętu. A polska armia zapłaci dwa razy. Po raz pierwszy przy jego zakupie. Po raz drugi przy jego modernizacji, która będzie konieczna, by system ten funkcjonował."< Amen.......

    3. gazek

      A tam potwierdza. Wiele państw tak jak my podejmuje takie strategiczne decyzje w oparciu o sojusz polityczny i wojskowy z USA. USA jest gwarantem bezpieczeństwa wielu państw i tak to się kręci.

Reklama