Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa kupi 40 myśliwców F-35

fot. Lockheed Martin
fot. Lockheed Martin

Koreańskie władze zdecydowały się na zakup 40 myśliwców Lockheed Martin F-35, zamiast planowanych w ramach programu F-X III 60 maszyn starszej generacji. Własności stealth i potrzeba zrównoważenia chińskich postępów na tym polu przeważyły nad względami ekonomicznymi i liczebnością. Wartość tego kontraktu może sięgnąć 8 mld dolarów. 

Najnowsze amerykańskie myśliwce wybrano zamiast zwycięzcy w przetargu – samolotów Boeing F-15SE Silent Eagle. Koreańska państwowa agencja informacyjna Yonhap powołuję się w tej kwestii na szefa połączonych sztabów tego kraju. Decyzja wynika z o wiele wyższych walorów bojowych maszyny 5 generacji, jaką jest F-35.

Koncern Lockheed Martin potwierdził ścisłą współpracę w tej sprawie i możliwość rozpoczęcia dostaw samolotów F-35 Block 3F w 2018 roku. Zgodnie z wymaganiami władz Korei Południowej.

Dodatkowo kraj ten ma zamówić w nieokreślonym jeszcze terminie 20 samolotów bojowych innego typu. W tym kontrakcie szanse mają finaliści anulowanego przetargu na samolot F-X, czyli amerykański F-15SE i europejski Eurfighter Typhoon. 

Reklama

Komentarze

    Reklama