Przemysł Zbrojeniowy

Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała cięcia w budżecie MON

Fot. M.Dura/Defence24.pl
Fot. M.Dura/Defence24.pl

Komisja Obrony Narodowej ostatecznie pozytywnie zaopiniowała cięcia budżetu MON. Będą one dotyczyć głównie już podpisanych kontraktów na dostawy nowoczesnego sprzętu dla polskiej armii.

W czwartek członkowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji na temat cięć w budżecie MON. Posiedzenienie nie zaopiniowało jednak planowanych zmian finansowych ze względu na brak pisemnego wykazu obszarów, których mają dotyczyć cięcia oraz brak odpowiedniej frekwencji posłów PO.

Dziś o 8:08 nastąpiła pełna mobilizacja posłów partii rządzącej. Dzięki temu ostatecznie Komisja pozytywnie zaopiniowała cięcia w budżecie MON. Z 3.2 mld zł cięć- 1.837 mld zł to wycofanie się MON z już podpisanych lub uzgodnionych kontraktów. Kolejne 700 mln to oszczędności płynące z renegocjacji umów. Oznacza to wielkie straty dla polskiego przemysłu obronnego. Drastyczne obcięto też finansowania szkoleń żołnierzy.

Po posiedzeniu KON odbyła się konferencja Stanisława Wziątka i Zbigniewa Zaborowskiego, którzy skrytykowali rząd za sposób w jaki przeforsował przyjęcie pozytywnej opinii. Obaj posłowie podkreślali, że zmiany są szkodliwe dla Polski – zarówno długoterminowo (zniszczenie stabilności 1.95% PKB na armię) jak i krótkoterminowo. Posłowie zaapelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby bronił ustawowej zasady 1.95%. Przypomnieli, że to właśnie On jest autorem tego projektu, przyjętego w 2001 roku.

Komentarze (1)

  1. ryszard56

    jedno tylko slowo ZDRADA