Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne Apache dla Tajwanu

Tajwański AH-64E Apache - fot. ROCAF
Tajwański AH-64E Apache - fot. ROCAF

Do portu Kaohsiung dotarło sześć kolejnych śmigłowców AH-64E Apache przeznaczonych dla sił zbrojnych Tajwanu. Jest to druga transza wartego 2 mld $ kontraktu na 30 maszyn. Pierwsze 6 Apache zostało już zmontowanych i oficjalnie przyjętych na uzbrojenie w grudniu zeszłego roku.   

Obecnie dostarczona szóstka również trafi do bazy lotnictwa sił specjalnych w Tainan, gdzie nastąpi ich montaż i oblot. Kolejne dwie dostawy zaplanowano na marzec i lipiec, a całość zamówienia ma być zrealizowana do końca tego roku.  

Są to śmigłowce w najnowszym wariancie AH-64E Guardian a Tajwan jest ich pierwszym po US Army użytkownikiem. Świadczy to o wadze jaką USA przykłada do bezpieczeństwa tego kraju i kwestii zrównoważenia ekspansywnej polityki Chin. 

Ze względu na ujawnioną niesprawność w systemie napędowym maszyny są jednak uziemione od 17 grudnia 2013 roku. Amerykanie poinformowali o wykryciu problemów w tych nowych maszynach, które posiadają silniejszy napęd, a więc przekładnie narażone są na większe obciążenia. Tajwan oczekuje w tej kwestii na wyniki amerykańskiego dochodzenia i wnioski co do skutków ujawnionej niesprawności. 

Pomimo problemów dostawy mają być realizowane zgodnie z harmonogramem.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kris

    Kiedy my będziemy mieli takie śmigłowce? :)

    1. takijeden

      Ponoć w tym roku coś ruszy procedura na 12 śmiglaków Ale ja zadam inne pytanie - po co? Kupiono już następców Su22M3/M4 Na razie dopóki SP ma tylko 48 nowoczesnych WSB inwestowanie w śmiglaki sensu nie ma... To nie jest wunderwaffe - bez panowania w powietrzu to latający cel A i operatywności jest b. ograniczona we względu na warunki atmosferyczne... Więc nie ma co się napinać na śmigłowce szturmowe...

Reklama