Reklama
  • Wiadomości

Klatki nad polskimi Langustami i K9

1.Mazurska Brygada Artylerii rozpoczęła testy systemów antydronowych na swoich pojazdach - 122 mm wyrzutniach WR-40 Langusta oraz armatohaubicach K9 Thunder.

Polski K9 z klatką antydronową
Polski K9 z klatką antydronową
Autor. SKS/M.1BA

„Testujemy osłony antydronowe na działach i wyrzutniach, wychodząc na przeciw współczesnym zagrożeniom pola walki.” - czytamy w poście 1. MBA na profilach społecznościowych.

Osłony te mają ochronić cenny sprzęt wojskowy przed utratą w wyniku uderzeń dronów FPV lub granatów zrzucanych z dronów. Rozwiązania instalowania prowizorycznych klatek stosowane są od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przez obie strony. Klatki i grille instalowane są na systemach artyleryjskich, czołgach, pojazdach bojowych.

Reklama

Ta prowizoryczna instalacja nie zapewnia pełnej ochrony przed dronami, jednak w określonych przypadkach wymaga stosowania większej liczby środków do uszkodzenia lub unieruchomienia pojazdu. Zdarza się również, że pręty powodują uszkodzenie zapalnika drona i brak detonacji ładunku.

Pełną ochronę przed dronami mogą zapewnić jedynie środki aktywnych systemów ochrony pojazdów (ASOP), które będą w stanie wykrywać i fizycznie zwalczać nadlatujące zagrożenie, również w postaci dronów FPV.

WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama