Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kazachstan chce kupić samoloty A400M

Kazachstan planuje zakup dwóch samolotów transpA400M – fot. Airbus Military
Kazachstan planuje zakup dwóch samolotów transpA400M – fot. Airbus Military

Kazachski minister obrony Adilbek Dżaksybiekow poinformował, że Kazachstanu jest zainteresowany kupienie dwóch nowych samolotów transportowych A400M Atllas.Zgodnie z danymi przekazanymi przez Dżaksybiekowa rozpatrywana jest również możliwość podpisania z koncernem lotniczym Airbus kontraktu na budowę w Kazachstanie technicznego centrum obsługo samolotów wojskowych tego koncernu.

Czytaj także: Kazachstan chce kupić dwa trałowce. Postępują zbrojenia na Morzu Kaspijskim

Według wydawnictwa Jane’s Kazachstan po raz pierwszy zainteresował się samolotami A400M już w 2010 r., ale konkretne kroki zostały podjęte dopiero dwa lata później. Pod koniec 2012 roku zastępca ministra obrony Kazachstanu poinformował, że planowany jest zakup czterech takich maszyn. Obecnie trwają już rozmowy na temat szczegółów umowy, ale konkretna data podpisania kontraktu nie jest jeszcze znana.

Zobacz również: Kazachskie C-295M gotowe

Prace nad samolotem transportowym A400M trwają od 2000 r. Są one prowadzone wspólnie przez Francję, Niemcy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Turcję, Belgię i Luksemburg. Plany przewidują wprowadzenie 174 takich maszyn, przy czym cztery pierwsze mają być przekazane Francji jeszcze w 2013 r. A400M mogą transportować 37 t ładunku, latać z prędkością 780 km/h i mieć zasięg 9300 km.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama