Przemysł Zbrojeniowy

Katar rozszerzy zakup F-15QA?

Fot. MOD Qatar
Fot. MOD Qatar

W internecie pojawiły się plotki o rozszerzeniu katarskiej umowy na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F‑15QA Advanced Eagle z 36 do 48 sztuk. Informacje te miały być potwierdzone przez najnowsze komunikaty Departamentu Obrony USA.

Jak zauważa redakcja "Janes" od końca maja 2020 roku amerykański Departament Obrony wydał co najmniej trzy oficjalne komunikaty, w których wspomniano o zakupie przez Katar 48 myśliwców F-15QA. Pierwszym komunikatem, donoszącym o zwiększonej liczbie samolotów, była informacja z 23 maja br. o podpisaniu umowy z firmami mającymi rozbudować bazę lotniczą Al Udeid w Katarze, gdzie mają stacjonować F-15QA. Początkowo uważano, że rozbieżność w liczbach mogła wynikać z błędu, jednak redakcja "Janes" dotarła do kolejnych dwóch komunikatów potwierdzających nową liczbę - 48 samolotów. 

Dla przypomnienia kontrakt na pozyskanie dla Kataru 36 sztuk F-15QA został podpisany w czerwcu 2017 roku. Jednakże, zgoda Departamentu Stanu na FMS została wydana jeszcze w listopadzie 2016 roku. Zakładano wtedy przekazanie nawet 72 maszyn, za maksymalną sumę 21,2 mld USD. Oznacza to, że zwiększenie zamówienia byłoby zgodne z nadal obowiązującymi zezwoleniami Kongresu na sprzedaż samolotów do Kataru.

Budowany dla Kataru F-15QA (Qatar Advanded) to, jak dotychczas najdoskonalsza, wersja słynnego myśliwca F-15E Strike Eagle, bazująca na najlepszym dotąd, stworzonym dla Saudyjczyków, F-15SA (Saudi Advanced). W porównaniu z nim, maszyna katarska otrzymała m.in. dwa dodatkowe podskrzydłowe punkty podwieszenia na uzbrojenie (11 zamiast dziewięciu), dwa duże (10x19 cali) wyświetlacze wielofunkcyjne w kabinie, radar AN/APG-82(V)1, z aktywnie elektronicznie skanowanym szykiem antenowym (AESA), jak i system nahełmowy JHMCS dla pilota i operatora uzbrojenia.

Zagrożony przez swoich sąsiadów Katar dokonał w ostatnich latach ogromnych zakupów uzbrojenia w tym samolotów bojowych: 36 Rafale, 24 Eurofighter Typhoon i właśnie F-15QA.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.