Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Karabinek z inteligentnym celownikiem przeciw dronom

Holenderski żołnierz uzbrojony w karabinek Colt C7 z inteligentnym celownikiem SMASH. Fot. defensi.nl
Holenderski żołnierz uzbrojony w karabinek Colt C7 z inteligentnym celownikiem SMASH. Fot. defensi.nl

Niderlandzkie siły zbrojne testują „inteligentne celowniki” firmy SmartShooter jako rozwiązanie, umożliwiające skuteczne zwalczanie małych bezzałogowców uderzeniowych i rozpoznawczych z użyciem standardowych karabinków kalibru 5,56 mm. Wyniki są na tyle obiecujące, że holenderskie siły powietrzne chcą jak najszybciej pozyskać celowniki, przede wszystkim dla jednostek chroniących lotniska.

Wojska lądowe i siły zbrojne Niderlandów przeprowadziły serię testów, z których wynika, że żołnierz uzbrojony standardowy karabinek Colt C7 z systemem Smash firmy SmartShooter jest w stanie kilkoma strzałami trafić i obezwładnić każdy z użytych w testach typów małych bezzałogowców. Oznacza to możliwość zwalczania zarówno maszyn rozpoznawczych jak i amunicji krążącej w warunkach bojowych, na przykład w terenie zurbanizowanym. Jednak obecnie dla sił zbrojnych Niderlandów ważna jest przede wszystkim możliwość ochrony lotnisk przed zakłóceniem lub zagrożeniem ich działania i infrastruktury przez bezzałogowce. Jak informuje minister obrony tego kraju, planowany jest zakup celowników SmartShooter Smash dla jednostek ochrony sił powietrznych.  

image
Lekki zdalnie sterowany moduł Smash Hopper Light może być przenoszony i obsługiwany przez jednego żołnierza. Fot. SmartShooter

 

Obecnie izraelska spółka SmartShooter, która współpracuje blisko ze spółką SIG Sauer, oferuje całą rodzinę celowników inteligentnych SMASH. Wszystkie one składają się z celownika kolimatorowego, który działa nieco podobnie do przeziernego wyświetlacza HUD stosowanego w samolotach. Po oznaczeniu wybranego celu przez strzelca system kierowania ogniem, wyposażony w autotracker, dalmierz, dane balistyczne broni i komputer oblicza optymalny punkt trafienia i wyświetla w postaci pola na które należy nacelować broń gdy spust jest wciśnięty. System oblicza moment w którym szansa trafienia jest największa i wówczas następuje oddanie strzału. Większość wariantów systemu SmartShooter SMASH działa skutecznie na dystansie do 200 metrów i jest dostosowana do celów typu człowieka, jednak w modelach takich jak SMASH 2000+ czy SMASH AD uzyskały oprogramowanie zoptymalizowane do zwalczania małych, szybko poruszających się celów jakimi są mini i mikro uav. W ofercie SmartShooter znalazły się również dwa modele przenośnych, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia wyposażonych w inteligentny system celowniczy Smash.

Systemem zainteresowane są siły zbrojne nie tylko Holandii. SMAHS jest również testowany przez U.S. Army oraz ewaluowany przez NATO w ramach Defence Against Terrorism Programme of Work (DAT POW), którego celem jest opracowanie technologii i rozwiązań skutecznych przeciw atakom terrorystycznym i innym zagrożeniom asymetrycznym. W tym kontekście zastosowanie małych, nawet komercyjnie dostępnych bezzałogowców, jest coraz bardziej powszechnym zagrożeniem.

image
Reklama 
Reklama

Komentarze

    Reklama