Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jordania uzupełnia flotę Black Hawków

Fot. RJAF
Fot. RJAF

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż do Jordanii jednego śmigłowca Sikorsky UH-60M Black Hawk ramach programu FMS. Maksymalną wartość kontraktu oszacowano na 23 mln dolarów. Maszyna zasili tak zwaną „Królewską Eskadrę” i będzie przeznaczona do przewozów VIP, w tym członków rodziny króla Abdullaha II.

Zgoda na transakcję została ogłoszona 7 lipca i przekazana do rozpatrzenia komisji obrony Kongresu USA. Ten jednostkowy zakup nie wpływa na sytuację w regionie czy też potencjał bojowy jordańskich sił zbrojnych. Pojedynczy UH-60M Black Hawk ma uzupełnić flotę ponad 30 maszyn w wersjach „L” i „M”, które znajdują się na ich wyposażeniu. Przede wszystkim jednak śmigłowiec ma trafić do „King Squadron”, jednostki której zadaniem jest transport członków rodziny panujące oraz wysokich dowódców i urzędników państwowych, co dość często oznacza te same osoby.

Wartość umowy jest relatywnie niska, gdyż nie przekroczy 23 mln dolarów a obejmuje ona jeden śmigłowiec UH-60M Black Hawk wyposażony m.in. w systemy kodowanej łączności Harris, nawigację GPS i transpondery IFF, układ ostrzegania o opromieniowaniu laserem AN/AVR-2B i system obrony przed rakietami AN/AAR-57 Common Missile Warning System (CMWS) wraz z wyrzutniami flar. Jest to więc dość standardowa konfiguracja, uwzględniająca jednak wojskową łączność i środki samoobrony, którą uzupełnia pakiet logistyczny i  Aviation Mission Planning System (AMPS). Maszyna zostanie włączona do istniejącej floty i nie wymaga żadnych dodatkowych usług czy wyposażenia, co z pewnością wpływa znacząco na wartość tego kontraktu, którego głównym wykonawcą będzie należąca do koncernu Lockheed Martin spółka Sikorsky Airctraft.  

Reklama

Komentarze (3)

 1. Marek1

  ..."Pojedynczy UH-60M Black Hawk ma uzupełnić flotę ponad 30 maszyn w wersjach „L” i „M”, które znajdują się na ich wyposażeniu" ... szkoda, że autor NIE objaśnił forumowiczom w jaki sposób lotnictwo Jordanii pozyskało ponad 30 najnowocześniejszych UH-60 L/M(NIE "bieda hołki: S70-i) o których WP może tylko pomarzyć. Zresztą SPECJALNOŚĆ stosunków USA/Jordania dobitnie pokazuje śmiesznie niska cena w/w UH-60M. Jordania po prostu pokazała USA jak WAŻNYM jest sojusznikiem i w zw. z powyższym jak ją należy traktować. Szkoda, że dla obecnych "elit politycznych" Polski taka asertywność i zdolność obrony interesów RP jest absolutnie nieosiągalna.

  1. Davien

   Marek skończ zmyslac:) Jordania zwyczajnie wystapiła do USA o zakup UH-60 wg procedury FMS i finał

  2. noityle

   To jest normalna cena...

 2. wiki

  Jordania ponad 30 maszyn ... Jordania: 111 miejsce na świecie pod względem powiechni, 105 mnś pod względem ludności ... sąsiedzi: Aut. Palestyńska, Izrael, Syria, Irak, Arabia Saudyjska ...

 3. Zawisza_Zielony

  I nawet bliski wschód woli BlackHawki a nie Bieda Hawki z Mielca.

  1. Zawiesiłeś się. Na zielono

   Bądź pewien, że ten Black Hawk pochodzi właśnie z Mielca, bo tam przeniesiono całą produkcję płatowców. W USA dołożono mu jedynie specjalistyczne wyposażenie standardu, np. bom do tankowania w powietrzu, który nam nie jest potrzebny do niczego. Podobną wersję jesteśmy w stanie zbudować sami, bez potrzeby angażowania FMS.

  2. Adam

   To dlaczego za te same pieniądze kupujemy nieuzbrojone S70i?

  3. Marek1

   Kłamiesz z niewiedzy, czy na partyjne zlecenie ? Jakim trzeba być dyletantem, by NIE widzieć różnicy pomiędzy eksportowym S70-i, a produkowanym wyłącznie w USA w pełni bojowym UH-60-L/M ??

Reklama