Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Japończycy rozwiną sonary, radary i pociski przeciwokretowe

Samolot F-2 z podwieszonym pociskiem przeciwokrętowym ASM-3. Fot. Z3144228/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Samolot F-2 z podwieszonym pociskiem przeciwokrętowym ASM-3. Fot. Z3144228/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Japońska Agencja ds. Zakupów, Technologii i Logistyki, podlegająca tamtejszemu ministerstwu obrony, ujawniła w ostatnim czasie nieco szczegółów dotyczących głównych programów rozwojowych, jakie w najbliższych latach będą kontynuowane pod jej auspicjami.

O planach japońskiej agencji, która otrzymała już wnioskowane środki finansowe na rok budżetowy 2020, informuje Jane's. Wśród programów objętych nadzorem agencji znalazł się sześcioletni projekt badawczy mający na celu opracowanie technologii obróbki w czasie rzeczywistym sygnałów niskich/wysokich częstotliwości pochodzących z sonarów z syntetyczną aperturą, mającej służyć do wykrywania min. Dwa lata temu Japonia nawiązała w ramach tego programu współpracę z Francją.

Kolejnym projektem finansowanym przez Agencję jest program budowy wielozadaniowego radaru, mającego znaleźć zastosowanie w jednostkach ochrony wybrzeża. W tym wypadku oprócz opracowania samego sprzętu, zdolnego do wykrywania obiektów o niskim odbiciu radarowym, dąży się do maksymalnej redukcji kosztów produkcji i eksploatacji.

Ostatnim z omówionych programów jest projekt zwiększenia zasięgu pocisku powietrze-woda ASM-3, pierwszego naddźwiękowego uzbrojenia tej klasy opracowanego w Japonii. Ocenia się, że program ten zostanie zakończony do roku finansowego 2025, a w jego wyniku dotychczasowy zasięg rażenia, wynoszący 200 km, zostanie zwiększony do ponad 400. Pocisk ASM-3 ma znaleźć się na uzbrojeniu japońskiego samolotu wielozadaniowego F-2.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dim

    400 km zasięgu ! - Czyli że pozdrowienia można wysłać do Bałtijska choćby i znad Bornego-Sulinowa ? Pewnie będą też bardzo trudne do wykrycia i oszukania ? Inaczej Japończycy skonstruowali by je już dawno temu. Warto tu przypomnieć wzajemną życzliwość polsko-japońską, trwającą co najmniej od początków XX wieku, jeszcze nim odrodziła się RP ! Piszę serio, gdyż oni nie zablokują nam żadnych kodów, przeciwko temu przeciwnikowi !

Reklama