Przemysł Zbrojeniowy
Izraelskie drony z bułgarskich zakładów dzięki transferowi technologii
![Flagowym produktem w ofercie Aeronautics Group jest rodzina BSP Orbiter. Na zdj. Orbiter 1K/ Orbiter 1K. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl](https://cdn.defence24.pl/2021/05/23/800x450px/pwnxBzlaTABty9OZLPufV4RJDxx8nohwe2IVS5m2.cmbd.jpg)
Zakłady wojskowe WMZ w bułgarskim mieście Sopot podpisały w czwartek umowę z izraelską firmą Aeronautics Group w sprawie transferu technologii do produkcji wojskowych dronów - poinformował bułgarski resort gospodarki.
O możliwości współpracy w dziedzinie produkcji dronów rozmawiali premierzy Bułgarii i Izraela, Bojko Borisow i Benjamin Netanjahu, podczas niedawnej wizyty szefa izraelskiego rządu w Warnie. Borisow mówił wówczas, że chodzi o "wyjątkowo nowoczesną i mocną broń jak samoloty bezpilotowe". Z wypowiedzi obu premierów jasno wynikało, że rozmowy na ten temat były na zaawansowanym etapie.
Izraelska spółka jest globalnym liderem w produkcji i projektowaniu dronów, ma ponad 70 klientów na świecie, w tym NATO. Umowa z Aeronautics Group umożliwi zakładom WMZ stworzenie własnej marki dronów bułgarskich i zapewnienie ich serwisowania - informuje Ministerstwo Gospodarki.
![Aerostar - jeden z BSP znajdujący się w ofercie Aeronautics Group - fot. Aeronautics Defense Systems](https://cdn-legacy.defence24.pl/defence24.pl/upload/2017-11-09/oz54io_AerostarUAV.jpg)
Według dyrektora ds. marketingu izraelskiej spółki Adi Kohena, umowa umożliwi obu partnerom wspólne wejście na nowe rynki.
adik
a my w Polsce sami sami i sami nic nie mamy
Zbigniew
Temat dronów uderzeniowych jest bardzo ciekawym dla wielu z nas, Byłoby miło pozyskać rozeznanie w tym świecie, są Amerykanie, są też Izraelczycy, ale też Polacy z WB i kooperantem ukraińskim, wreszcie Bułgaria ma dołączyć, nie znamy natomiast żadnych prób usystematyzowania ich wyrobów, ile który jest warty.