Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Islamabad kupuje śmigłowce AW139 w wersji SAR

Fot. www.leonardocompany.com
Fot. www.leonardocompany.com

Koncern Leonardo-Finmeccanica poinformował o zawarciu umowy z rządem pakistańskim, na mocy której państwo to dokona zakupu nieujawnionej liczby dwusilnikowych śmigłowców AgustaWestland AW139, które przeznaczone będą do pełnienia zadań poszukiwawczo-ratowniczych.

Koncern Leonardo-Finmeccanica poinformował o podpisaniu w Islamabadzie kontraktu z rządem Pakistanu dotyczącego sprzedaży śmigłowców AgustaWestland AW139. Jak wynika z informacji producenta, nieujawniona liczba egzemplarzy helikoptera tego typu ma zostać dostarczona do 2017 r. Śmigłowce te będą pełnić zadania poszukiwawczo-ratownicze (SAR). W komunikacie podano, że zawarta umowa to część szerszego programu rządu Pakistanu, którego celem jest modernizacja posiadanej floty śmigłowców, połączona z otrzymaniem wsparcia logistycznego i pakietów szkoleniowych.

Obecnie rząd pakistański dysponuje 11 śmigłowcami AW139, z których pięć wykorzystywane jest do zadań transportowych i związanych z udzielaniem pomocy w nagłych wypadkach. Wiropłaty AW139 służą także rządom Włoch, Irlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Tajlandii.

Producent podkreśla, że AW139 to obecnie jeden z najnowocześniejszych śmigłowców w swej klasie, dysponujący doskonałymi możliwościami pilotażowymi, przystosowany do działania w wysokich temperaturach i na dużych wysokościach.

Reklama

Komentarze (2)

 1. gvab

  Ależ jak to tak? Wzięli zabytkowego AW139 zamiast supernowoczesnego AW149? Skandal!

  1. Max Mad

   Panie prawdziwy apokaliptyczny skandal na skale międzygalaktyczną, ba wszechświatową nawet to jest to że nie wzięli Caracala! Ależ jak to tak? Najwspanialsze dzieło rak ludzkich obdarzone niemal Boskim pierwiastkiem perfekcji, nic lepszego nie było, nie ma i nie będzie nigdy już zbudowane! A oni nie wzięli... siły nieczyste w tym maczały palce jak nic! Ale do meritum, kiepski hejt koleś

  2. loko

   Nie wzięli, bo to "cudo" techniki jeszcze nie ma wszystkich certyfikatów i wersji.

 2. cvx

  A po co ujawniać ile sztuk itp jak i tak już wszystkie kraje świata się zbroją ;)

  1. ...

   no SARem to się mocno uzbroją

Reklama