Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Iron Vision - widzieć "przez pancerz"

Fot. Elbit Systems/Materiały prasowe
Fot. Elbit Systems/Materiały prasowe

Elbit Systems ujawnił swój nowy nahełmowy system celowniczy dla dowódców i kierowców pojazdów opancerzonych. Zastosowana w nim technologia pozwala użytkownikowi widzieć „przez pancerz”.

Iron Vision - nowy produkt izraelskiego koncernu, oparty jest na rozwiązaniach firmy wykorzystywanych przez pilotów samolotów i śmigłowców. Wykorzystuje przy tym istniejące systemy łączności i ostrzegania oraz architekturę elektroniki pokładowej.

Nahełmowy system celowniczy przeznaczony jest dla dowódców i kierowców wozów bojowych oraz czołgów. Wykorzystana w nim technologia See-Through Armor (STA) pozwala osobie noszącej hełm widzieć zobrazowanie obiektów znajdujących się na zewnątrz. Dzięki temu zyskuje ona lepszą świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym.

Jak zapewnia producent, obraz obejmujący 360 stopni, w wysokiej rozdzielczości wyświetlany jest w czasie rzeczywistym na wizjerze hełmu, niezależnie od pogody i pory dnia. Według komunikatu Elbit Systems Iron Vision, zbiera informacje z różnych sensorów położonych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, wyświetla i śledzi pozycję różnego rodzaju celów, od pojedynczej osoby, po poruszający się w oddaleniu pojazd. Zobrazowanie jest więc wzbogacone o komunikaty z systemu nahełmowego.

System ma zostać po raz pierwszy zademonstrowany na paryskich targach Eurosatory. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Rain Harper

  Oculus Rift i kilka kamer;; Dunczycy chyba testowali taki układ na starym M113. Oczywiście, Elbit zażąda pieniędzy za wojskową technologię :>

  1. v

   a do czołgu wystarczy Windows. Jak się wiechnie, zawsze możesz popchać. Cywilna technologia a wojskowa technologia to jak porównywanie miejskiego suva Hummera z prawdziwym wojskowym HMMWV. niby to samo a w praktyce jakoś nie.

  2. Kuba W

   Jak by się udało pod jeden zestaw kamer 360 podpiąć cały desant tak żeby każdy mógł patrzeć w inną stronę to kolumny rosomaków żaden ppk by nie zaskoczył. Fajny pomysł i w dodatku można sobie wyobrazić jego realizacje nawet z użyciem komercyjnych cywilnych technologii

  3. zxc

   A zamiast HUD-a w samolotach Samsung S6 z apką na Androidzie. Prawie to samo... Przez tego Twojego Oculusa nie widzisz, tu masz tak jakby okulary przez które widzisz otoczenie(czyli np swoją rękę gmerającą przy pulpicie SKO) i dodatkowo obraz z kamer zewnętrzych zogniskowany w nieskończoność.

 2. Berger

  20 lat temu to może byłby postęp, dziś jednak postęp to systemy biometryczne wykrywania i identyfikacji przeciwnika(w tym ludzi) na polu walki - działają w każdych warunkach, sa szybsze i skuteczniejsze. W czasie testów autonomiczna kolumna transporterów Namer, osłaniana z powietrza dronami, pokonująca obszar zurbanizowany i likwidująca jednocześnie każde zidentyfikowane zagrożenie jest o 80% skuteczniejsza od takiej samej kolumny prowadzonej przez ludzi.

 3. RR

  Bardzo dobra idea. Oprócz zwiększenia i wzbogacenia świadomości sytuacyjnej z pewnością zmniejsza poczucie "zapuszkowania". Kierowca też IMHO powinien mieć taki system tylko nieco uproszczony. Taki system jest możliwy technologicznie do zaprojektowania w kraju. Może nie będzie na poziomie liderów, ale i tak zdecydowanie zwiększy świadomość, a będzie nasz. Chociaż... równie dobrze może im nie ustępować.

  1. Podbipięta

   Moim zdaniem akurat wzmacnia to efekt zapuszkowania że o świadomości sytuacyjnej dowódcy nie wspomnę.W niektórych działaniach bojowych /ze 2 % tych działań ale tylko nocnych/ może się jednak przydać.

 4. KrzysiekS

  Super tylko pewnie cena jest powalająca. Mamy ważniejsze wydatki a pieniędzy trochę mało.

 5. GPAS

  Zapakować do Leopard i rośka.

Reklama