Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Irański system „S-300” ma być gotowy w 2015 r.

Irańczycy chcą zbudować swój system „S-300” w ciągu dwóch lat – fot. www.desura.com
Irańczycy chcą zbudować swój system „S-300” w ciągu dwóch lat – fot. www.desura.com

Irański odpowiednik rosyjskiego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu S-300 typu Bavar 373 będzie gotowy do końca 2015 r. 

Dowódca irańskiej obrony powietrznej poinformował, że wszystkie krytyczne problemy przy budowie systemu przeciwlotniczego Bavar 373 zostały już rozwiązane. Zostanie ona sfinalizowana wraz z końcem irańskiego, pięcioletniego planu rozwoju 2010 – 2015.

O budowie kompleksu antyrakietowego o możliwościach przypominających rosyjski system S-300 informowano w Iranie już w maju 2013 r. Wtedy mówiono, że Bavar-373 został już przetestowany, jest gotowy do produkcji i będzie niebawem zaprezentowany. Jak się jednak później okazało problemy techniczne na to nie pozwoliły. 

Budowa irańskiego systemu antyrakietowego miała się zacząć w 2007 r., gdy Iran zawarł kontrakt z Rosją za 800 milionów dolarów na dostawę pięciu baterii S-300. Rakiet tych jednak ostatecznie nie dostarczono z powodu nałożonych na Irańczyków sankcji za prowadzenie niekontrolowanego przez instytucje międzynarodowe programu atomowego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.