Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Iran: przemysł gotowy do modernizacji T-72

Fot. Sonia Sevilla (domena publiczna)
Fot. Sonia Sevilla (domena publiczna)

Jak poinformowały lokalne media, irański minister obrony gen. bryg. Amir Hatami dokonał oficjalnego otwarcia nowej linii montażowej w jednej z fabryk irańskiego przemysłu obronnego. W założeniu ma ona posłużyć do modernizacji czołgów podstawowych T-72S używanych przez irańskie wojsk lądowe.

W czasie uroczystości szef irańskiego resortu obrony wyraził nadzieję, że docelowo uda się zmodernizować wszystkie czołgi podstawowe tego typu używane przez irańską armię. Generał Hatami zadeklarował też, że irański przemysł zbrojeniowy jest obecnie w stanie produkować nowoczesne czołgi podstawowe. Mają być one wyposażone w rozwinięty system kierowania ogniem, w skład którego wchodzą systemy optoelektroniczne, dalmierz laserowy czy komputer balistyczny, dzięki czemu mogą one skutecznie zwalczać stacjonarne i ruchome cele zarówno w dzień jak i w nocy.

W czasie uroczystości na terenie zakładów zaprezentowano także publicznie jeden z prototypowych egzemplarzy zmodernizowanego T-72. Jak dotąd nieujawniono żadnych oficjalnych informacji na temat specyfikacji nowej irańskiej wersji tego czołgu. Główny nacisk położono jednak na zwiększenie świadomości sytuacyjnej i precyzji prowadzonego ognia, a także na zwiększenie odporności balistycznej.

Najbardziej widocznym elementem modyfikacji jest instalacja nowego zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm, który jest umiejscowiony za włazem dowódcy. Dobrze widoczne są też nowe elementy zmodernizowanego systemu kierowania ogniem takie jak nowy celownik działonowego. Pancerz właściwy został wzmocniony poprzez montaż nowych modułów pancerza reaktywnego z przodu i boków kadłuba oraz na bokach wieży, a także ekranów pancerza prętowego w tylnej części kadłuba.

Na uzbrojeniu irańskiej armii ma znajdować się obecnie ok. 565 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72, z których większość ma reprezentować wersję T-72S. Wariant ten jest eksportową wersją czołgu T-72B wyposażoną w pancerz reaktywny Kontakt-1, na którego produkcję Iran zakupił licencję. Obecnie oficjalne plany irańskiego resortu obrony przewidują ich modernizację siłami lokalnego przemysłu zbrojeniowego w celu podniesienia ich zdolności bojowych i przedłużenia okresu służby liniowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama