Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Inteligentne roje dronów przełamią obronę przeciwlotniczą. Dofinansowanie z UE

Izraelski system Harop, służący do przełamania obrony powietrznej. Fot. IAI.
Izraelski system Harop, służący do przełamania obrony powietrznej. Fot. IAI.

Unia Europejska może dofinansować projekt grupy firm, które chcą przygotować się do wdrożenia „rojów dronów” przeznaczonych do przełamywania obrony powietrznej – pisze Defense News.

Jak donosi Defense News, projekt „SEAD Swarm” czyli koncepcji rojów dronów przeznaczonych do przełamania obrony powietrznej może otrzymać finansowanie w ramach tzw. działań przygotowawczych w zakresie badań nad obronnością (Preparatory Action For Defence Research, PADR). To jeden z projektów pilotażowych Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO/EDF), mający na celu finansowanie rozwoju szczególnie perspektywicznych technologii w latach 2017-2020, jeszcze zanim EDF zostanie wdrożony w pełnej wysokości (tj. od 2021 roku).

Dofinansowanie w ramach PADR ma wynosić ok. 2 mln euro. W pierwszym etapie projektu planuje się przygotowanie odpowiednich algorytmów, pozwalających bezzałogowcom „uczyć się” współdziałania w symulowanym środowisku i zwalczania obrony powietrznej za pomocą szeregu środków – czy to kinetycznych, czy walki elektronicznej.

Dopiero na kolejnych etapach przewiduje się budowę prototypów. Cytowani przez Defense News przedstawiciele konsorcjum podkreślają, że ewentualne wdrożenie systemu do produkcji może być związane np. z podjęciem decyzji, w jakim stopniu można wykorzystywać systemy sztucznej inteligencji na polu walki. Paradoksalnie jednak to, że na pierwszym etapie obejmuje on wyłącznie prowadzenie projektów, symulacji i obliczeń, może być pomocne w podejmowaniu takiej decyzji.     

W konsorcjum bierze udział łącznie 12 podmiotów z sześciu państw: Austrii, Estonii, Finlandii, Holandii, Niemiec i Słowenii. Liderem jest fińska firma Insta, w konsorcjum biorą też udział estoński Milgem (producent robotów bojowych) czy niemiecki Diehl Defence, jak i placówki naukowo-badawcze.

Projekt SEAD Swarm jest przykładem próby znalezienia nowych zastosowań systemów bezzałogowych do wykonywania jednej z najbardziej niebezpiecznych misji (bo taką jest przełamanie obrony powietrznej) w warunkach konfliktu o dużej intensywności. Z kolei plan dofinansowania go w ramach PADR jest dowodem na to, że Unia Europejska będzie się coraz bardziej angażowała również w sektorze obronnym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.