Przemysł Zbrojeniowy

Integracja wszystkich systemów pola walki kluczową przewagą śmigłowca Apache [Defence24 TV]

„Nie chodzi o sam śmigłowiec i jego wielkie możliwości, ale o jego zdolność do integrowania wszystkich systemów pola walki” – mówi w rozmowie z Defence24 TV Terry J. Jamison, Dyrektor Technologii Pionowzlotów w firmie Boeing Defense, Space and Security.

„US Army zobowiązała się latać na tym śmigłowcu aż do roku 2060 i później, więc dołączając do grona użytkowników AH-64 Apache zostaniecie związani z programem modernizacji armii amerykańskiej” – powiedział Terry J. Jamison.

Były pilot śmigłowca Apache zwrócił przy tym uwagę na trzy kluczowe zdolności tej platformy, które zapewniają  jej dominację na polu walki. Są to w jego ocenie przede wszystkim sensory pokładowe, a więc radar kierowania ogniem (Apache to jedyny śmigłowiec bojowy na rynku, który go posiada), system interferometrii radarowej oraz M-TADS czyli celownik/sensor i laser zintegrowany w jednym systemie.

Ze zmodernizowanym systemem M-TADS zetknąłem się po raz pierwszy w 2008 r. w Iraku. Był to absolutny przełom. W tamtych warunkach pola walki mogliśmy identyfikować i lokalizować cele daleko poza zasięgiem systemów rażenia.

Terry J. Jamison, Dyrektor Technologii Pionowzlotów, Boeing Defense, Space and Security

Drugim ważnym czynnikiem są czujniki pozapokładowe opierające się o metodologię MUM-T, czyli współpracę platform załogowych i dronów.

Śmigłowiec ma zdolność porozumiewania się i otrzymania danych wideo z bezzałogowców znajdujących się przed maszyną, a my możemy przekazać te dane innym jednostkom, siłom naziemnym, aby upewnić się, że wszyscy na polu walki mają taki sam obraz operacyjny.

 Terry J. Jamison, Dyrektor Technologii Pionowzlotów, Boeing Defense, Space and Security

Trzecim elementem wskazanym w rozmowie o śmigłowcu szturmowym Apache jest interoperacyjność.

Wyobraźmy sobie Wielką Brytanię, Holandię, USA i Polskę wykorzystujące jedną platformę. Możemy wylądować śmigłowcem zarówno w holenderskim punkcie tankowania/przezbrajania, w bazie amerykańskiej lub w bazie brytyjskiej, by przeprowadzić serwis, dozbrojenie, tankowanie, wszystkie te procedury na Waszym śmigłowcu.

Terry J. Jamison, Dyrektor Technologii Pionowzlotów, Boeing Defense, Space and Security

 

Komentarze